Acasă Europa Echipa de junioare a României, medaliată cu argint în Italia

Echipa de junioare a României, medaliată cu argint în Italia

Echipa de junioare a României (Laura Jurcă, Andra Butuc, Ștefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica și Andreea Iridon) a câștigat, sâmbătă, cu 212,900 puncte, medalia de argint la Trofeul Jesolo, competiție de gimnastică ce se desfășoară la Treviso (Italia).

Medalia de aur a revenit SUA, cu 228 puncte. Pe locul 3 s-a clasat Italia, cu 211,400 puncte.

La individual compus, pe primul loc s-a clasat gimnasta americană Key Bailie, cu 58,250 puncte. Dintre gimnastele românce, cel mai bun loc a fost ocupat de Laura Jurcă, a 4-a, cu 55,500 puncte.

La acest turneu, care a continuat și duminică și la care au participat sportive senioare și junioare din România, SUA, Japonia, Australia și Italia, țara noastră a fost reprezentată la senioare de Andreea Munteanu și Ștefania Stănilă.