Acasă Evenimente Marian Drăgulescu a cucerit medalia de aur, la sol, la Europenele de...

Marian Drăgulescu a cucerit medalia de aur, la sol, la Europenele de gimnastică de la Cluj-Napoca

Marian Drăgulescu a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în concursul la sol din cadrul Campionatelor Europene, prima a delegaţiei României la competiţia găzduită în aceste zile de Cluj-Napoca. Astfel, el a depășit-o pe Nadia Comăneci, care avea 9 titluri europene.

E un vis împlinit. Am avut o dorinţă: să mi se cânte imnul la aceste Campionate Europene şi mă bucur că s-a împlinit. E cea mai importantă medalie pentru mine, e acasă, în faţa a 7.000 de români. E a 10-a pentru mine. A fost super, m-am simţit extraordinar şi am prins o zi bună. Am avut emoţii, mă gândeam că asta va fi cea mai importantă medalie a mea şi îmi doream atât de mult să o câştig acasă. Atât timp cât sunt sănătos, găsesc plăcerea de a face gimnastică şi motivaţie, iar atunci voi continua să fac gimnastică”, a declarat Marian Drăgulescu, după ceremonia de premiere.

Marian Drăgulescu a fost notat cu 14.500 în finala de la sol, cu care a câştigat medalia de aur, iar pe podium au mai urcat Dmitri Lankin (Rusia, 14.466) şi Alexander Shatilov (Israel, 14.400). Medalia lui Marian Drăgulescu este prima pentru România la CE de la Cluj.