Acasă America de Nord Simona Halep şi mai sus: În turul trei la US Open!

Simona Halep şi mai sus: În turul trei la US Open!

Simona Halep s-a calificat pe 27 august în turul trei al turneului de Grand Slam de la US Open. Tenismena a învins-o în turul doi pe slovaca Jana Cepelova (21 de ani, locul 65 în clasamentul WTA) în două seturi, scor 6-2, 6-1, în mai putin de o oră de joc.

Slovaca a început în forţă jocul şi s-a desprins la 2-0 dupa un break., însă doar atât a reuşit în primul set, pentru ca Simona a revenit fantastic şi a câştigat 6 game-uri la rând.

În setul secund a fost şi mai clară diferenţa dintre cele două, iar românca s-a impus în doar 57 de minute.

Dupa această victorie, Simona şi-a asigurat un cec în valoare de 105.090 de dolari şi 90 de puncte în ierarhia WTA.

În turul următor, numarul 2 mondial va da piept cu învingătoarea partidei dintre Mirjana Lucic (Croatia, locul 121 în clasamentul WTA) şi Shahar Peer (Israel, locul 155 în clasamentul WTA).