Acasă Evenimente Alexandra Piscupescu, desemnată sportiva anului

Alexandra Piscupescu, desemnată sportiva anului

Alexandra Piscupescu a fost desemnată cea mai bună sportivă a anului 2013 de către Federația Română de Gimnastică Ritmică. Piscupescu a reușit anul acesta să obțină două clasări pe locul doi, la cerc și minge, și un loc trei, la panglică, în finalele pe obiecte la Cupa Mondială de gimnastică ritmică desfășurată în premieră în țara noastră, la București, în luna aprilie, precum și locul 5 în concursul individual.

De asemenea, Alexandra Piscupescu a ocupat locul 17 în concursul individual din cadrul Campionatelor Mondiale de la Kiev.

Pe locul secund în ierarhia alcătuită de FRGR s-a clasat Adriana Teocan (CS Olimpia București), podiumul fiind completat de Luiza Filiorianu (CS Olimpia București).