ANI: 103 aleși nu pot fi validați

ANI: 103 aleși nu pot fi validați

Agenția Națională de Integritate (ANI) a anunțat luni că a transmis judecătoriilor și tribunalelor din țară lista tuturor candidaților la alegerilor locale din 27 septembrie care au găsiți definitiv, prin decizii ale instanțelor, în incompatibilitate sau conflict de interese, ceea ce înseamnă că, dacă au fost realeși în funcții, mandatele lor nu pot fi validate. Potrivit unor surse din cadrul ANI, este vorba despre 103 candidați la funcțiile de primar, viceprimar sau consilier din întreaga țară.

ANI atrage atenția că, potrivit legii în vigoare, persoanele care au primit decizii definitive de incompatibilitate sau conflict de interese nu mai pot ocupa o funcție electivă vreme de trei ani.

Candidați la alegerile locale aflați sub interdicția de 3 ani de a mai ocupa o funcție electivă: â

 

Nr. Crt. Numele candidatului Prenumele candidatului Funcția reținută în raportul de evaluare emis de ANI Localitate Incompatibilitate / conflict de interese Perioada de interdictie
1 HĂLĂLAI MIREL-VASILE PRIMAR ORAŞUL TEIUŞ, JUDEȚUL ALBA Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
2 BÂRZAN DĂNUŢ-VASILE PRIMAR COMUNA LUPȘA, JUDEȚUL ALBA Conflict de interese administrativ 24.10.2018 24.10.2021
3 URSALEŞ TRAIAN NICOLAE PRIMAR COMUNA METEȘ, JUDEȚUL ALBA Incompatibilitate 25.04.2019 25.04.2022
4 ONU GAVRIL-PETRU VICEPRIMAR COMUNA SECUSIGIU, JUDEȚUL ARAD Incompatibilitate 22.03.2018 22.03.2021
5 MANTA CĂTĂLIN PRIMAR COMUNA ALBEȘTII DE MUSCEL, JUDEȚUL ARGEȘ Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
6 DICĂ-HRISTU CRISTIAN PRIMAR / VICEPRIMAR COMUNA VLĂDEȘTI, JUDEȚUL ARGEȘ Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
7 ŞTEFAN BENONIE PRIMAR COMUNA ANINOASA, JUDEȚUL ARGEȘ Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
8 POPA-NICA VASILE VICEPRIMAR COMUNA RUCĂR, JUDEȚUL ARGEȘ Incompatibilitate 02.07.2018 02.07.2021
9 GRIGORE ŞTEFAN CONSILIER LOCAL COMUNA BRADU, JUDEȚUL ARGEȘ Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
10 BAICEA ION PRIMAR ORAȘUL COSTEȘTI, JUDEȚUL ARGEȘ Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
11 GHEORGHE MARIN PRIMAR COMUNA BĂBANA, JUDEȚUL ARGEȘ Incompatibilitate 30.01.2020 30.01.2023
12 MIU IULIAN PRIMAR COMUNA UNGHENI, JUDEȚUL ARGEȘ Incompatibilitate 27.05.2019 27.05.2022
13 IONICĂ CONSTANTIN-CORNEL PRIMAR MUNICIPIUL PITEȘTI, JUDEȚUL ARGEȘ Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
14 VOICAN ION PRIMAR COMUNA BĂILEȘTI, JUDEȚUL ARGEȘ Incompatibilitate 13.05.2019 13.05.2022
15 PURCARU GHEORGHE PRIMAR COMUNA MORĂREȘTI, JUDEȚUL ARGEȘ Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
16 TURCEA IONEL PRIMAR ORAȘUL BUHUȘI, JUDEȚUL BACĂU Incompatibilitate 15.05.2019 15.05.2022
17 VÂRLAN COSTICĂ VICEPRIMAR COMUNA GURA VĂII, JUDEȚUL BACĂU Incompatibilitate 15.07.2020 15.07.2023
18 BRÎNDAŞ FLORIN-VIOREL VICEPRIMAR COMUNA ȘUNCUIUȘ, JUDEȚUL BIHOR Incompatibilitate 14.05.2019 14.05.2022
19 SÎMBOTELECAN IOAN CONSILIER LOCAL COMUNA SILIVAȘU DE CÂMPIE, JUDEȚUL BISTRIȚA-NĂSĂUD Conflict de interese administrativ 27.03.2019 27.03.2022
20 BEŞUŢI TOADER VICEPRIMAR COMUNA FELDRU, JUDEȚUL BISTRIȚA-NĂSĂUD Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
21 MUŞINĂ ILIE VICEPRIMAR COMUNA ILVA MICĂ, JUDEȚUL BISTRIȚA-NĂSĂUD Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
22 ILIE MIHĂIŢĂ-ALIN CONSILIER LOCAL COMUNA ȘTIUBIENI, JUDEȚUL BOTOȘANI Conflict de interese administrativ 29.11.2019 29.11.2022
23 FLOREA IOAN CONSILIER LOCAL COMUNA SÂMBĂTA DE SUS, JUDEȚUL BRAȘOV Conflict de interese administrativ 23.10.2019 23.10.2022
24 CHIRILAŞ TIBERIU-NICOLAE PRIMAR COMUNA VAMA BUZĂULUI, JUDEȚUL BRAȘOV Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
25 NIŢESCU NICOLAE PRIMAR COMUNA MĂRAȘU, JUDEȚUL BRĂILA Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
26 FĂTU ANDREI-SERGIU PRIMAR COMUNA CHIOJDU, JUDEȚUL BUZĂU Conflict de interese administrativ 28.03.2019 28.03.2022
27 BENGHIA PETRU CONSILIER LOCAL COMUNA DOMASNEA, JUDEȚUL CARAȘ-SEVERIN Conflict de interese administrativ 09.01.2020 09.01.2023
28 DOROBANŢU DOREL PRIMAR ORAȘUL FUNDULEA, JUDEȚUL CĂLĂRAȘI Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
29 MUREŞAN IOAN-FLORIN PRIMAR COMUNA BACIU, JUDEȚUL CLUJ Incompatibilitate 16.05.2019 16.05.2022
30 MOCEAN IANCU-MARCEL PRIMAR COMUNA CĂMĂRAȘU, JUDEȚUL CLUJ Incompatibilitate 22.01.2020 22.01.2023
31 NEMEŞ LUCIAN-BOGDAN VICEPRIMAR MUNICIPIUL TURDA, JUDEȚUL CLUJ Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
32 ROŞ NICOLAE CONSILIER LOCAL MUNICIPIUL TURDA, JUDEȚUL CLUJ Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
33 PRODAN ANTONETA VICEPRIMAR COMUNA CASTELU, JUDEȚUL CONSTANȚA Incompatibilitate 18.12.2019 18.12.2022
34 CABUN VALENTIN CONSILIER LOCAL COMUNA DELENI, JUDEȚUL CONSTANȚA Incompatibilitate 17.4.2020 17.4.2023
35 MOLNÁR ISTVÁN PRIMAR COMUNA MERENI, JUDEȚUL COVASNA Incompatibilitate 17.12.2018 17.12.2021
36 ANTONESCU MARIN CONSILIER JUDETEAN CONSILIUL JUDEȚEAN DÂMBOVIȚA Incompatibilitate 19.06.2018 19.06.2021
37 PĂUN MARIN PRIMAR COMUNA CIOCĂNEȘTI, JUDEȚUL DÂMBOVIȚA Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
38 ROŞU AUREL-BEBE VICEPRIMAR COMUNA UNIREA, JUDEȚUL DOLJ Incompatibilitate 19.06.2020 19.06.2023
39 CODREANU DORIN PRIMAR COMUNA BĂLĂBĂNEȘTI, JUDEȚUL GALAȚI Incompatibilitate 18.09.2020 18.09.2023
40 STANCIU ALIN-BĂNICĂ PRIMAR COMUNA IZVOARELE, JUDEȚUL GIURGIU Incompatibilitate 02.06.2019 02.06.2022
41 DOBRE MIHAI PRIMAR ORAȘUL MIHĂILEȘTI, JUDEȚUL GIURGIU Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
42 OLAN MARIAN CONSILIER LOCAL SI VICEPRIMAR COMUNA IZVOARELE, JUDEȚUL GIURGIU Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
43 CĂLINOIU ION PRESEDINTE CONSILIU JUDETEAN CONSILIUL JUDEȚEAN GORJ Incompatibilitate 28.01.2020 28.01.2023
44 UNGUREANU DUMITRU-FLORIAN CONSILIER LOCAL ORAȘUL ROVINARI, JUDEȚUL GORJ Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
45 BUŞE IOANA PRIMAR COMUNA STOINA, JUDEȚUL GORJ Incompatibilitate 15.06.2018 15.06.2021
46 ŢEPELUŞ GELU GAVRIL VICEPRIMAR COMUNA SĂRMAȘ, JUDEȚUL HARGHITA Incompatibilitate 17.12.2019 17.12.2022
47 MAREŞ COSMIN-RĂZVAN VICEPRIMAR MUNICIPIUL DEVA, JUDEȚUL HUNEDOARA Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
48 BUBLE ROMAN CONSILIER LOCAL COMUNA DOBRA, JUDEȚUL HUNEDOARA Incompatibilitate 07.01.2020 07.01.2023
49 STROE GHEORGHE PRIMAR COMUNA CIOCHINA, JUDEȚUL IALOMIȚA Incompatibilitate 03.01.2018 03.01.2021
50 CAZACU MARINICĂ CONSILIER JUDETEAN CONSILIUL JUDEȚEAN IALOMIȚA Conflict de interese administrativ 12.12.2017 12.12.2020
51 NICULAE COSTEL PRIMAR COMUNA MAIA, JUDEȚUL IALOMIȚA Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
52 ANTON IOSIF PRIMAR COMUNA HĂLĂUCEȘTI, JUDEȚUL IAȘI Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
53 POSTÂRNAC COSTICĂ PRIMAR COMUNA IPATELE, JUDEȚUL IAȘI Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
54 ŞTEFAN ILIE VICEPRIMAR COMUNA CIOROGÂRLA, JUDEȚUL ILFOV Incompatibilitate 22.11.2017 22.11.2020
55 BOŞCU NINEL-CONSTANTIN PRIMAR COMUNA DOMNEȘTI, JUDEȚUL ILFOV Incompatibilitate 26.10.2017 26.10.2020
56 BUDEANU ADRIAN PRIMAR COMUNA CLINCENI, JUDEȚUL ILFOV Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
57 SAMOILĂ ION PRIMAR COMUNA GRUIU, JUDEȚUL ILFOV Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
58 SOCOL GHEORGHE PRIMAR COMUNA DRAGOMIREȘTI-VALE, JUDEȚUL ILFOV Incompatibilitate 29.06.2020 29.06.2023
59 COSTENIUC FLORIN-IOAN CONSILIER LOCAL ORAȘUL CAVNIC, JUDEȚUL MARAMUREȘ Incompatibilitate 07.02.2020 07.02.2023
60 VIDA NOÉMI-ERIKA CONSILIER LOCAL MUNICIPIUL BAIA MARE, JUDEȚUL MARAMUREȘ Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
61 STAN GHEORGHE PRIMAR COMUNA SĂPÂNȚA, JUDEȚUL MARAMUREȘ Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
62 VASCUL DANIEL VASILE CONSILIER LOCAL ORAȘUL BAIA SPRIE, JUDEȚUL MARAMUREȘ Incompatibilitate 28.11.2018 28.11.2021
63 BIZĂU SORIN-VASILE VICEPRIMAR COMUNA BOGDAN VODĂ, JUDEȚUL MARAMUREȘ Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
64 ŢICU ION PRIMAR COMUNA PĂTURELE, JUDEȚUL MEHEDINȚI Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
65 BOITOŞ CORNEL CONSILIER LOCAL ORAȘUL LUDUȘ, JUDEȚUL MUREȘ Incompatibilitate 10.01.2018 10.01.2021
66 ILIEŞI AUREL VICEPRIMAR COMUNA GHERĂEȘTI, JUDEȚUL NEAMT Incompatibilitate 28.06.2018 28.06.2021
67 ARNĂUTU DECEBAL PRIMAR ORAȘUL TÂRGU NEAMȚ, JUDEȚUL NEAMȚ Conflict de interese administrativ 21.06.2018 21.06.2021
68 PĂDURARU CONSTANTIN PRIMAR COMUNA DOCHIA, JUDEȚUL NEAMȚ Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
69 NICA VASILE CONSILIER JUDETEAN CONSILIUL JUDEȚEAN NEAMȚ Incompatibilitate 19.12.2019 19.12.2022
70 ENACHE VASILE CONSILIER LOCAL COMUNA GIROV, JUDEȚUL NEAMȚ Conflict de interese administrativ 27.03.2020 27.03.2023
71 DOBRE DAN-CONSTANTIN PRIMAR COMUNA GHIMPEȚENI, JUDEȚUL OLT Incompatibilitate 05.12.2017 05.12.2020
72 IOVANCEA DOREL PRIMAR COMUNA GROJDIBODU, JUDEȚUL OLT Incompatibilitate 31.05.2018 31.05.2021
73 MIREA IONEL PRIMAR COMUNA CRÂMPOIA, JUDEȚUL OLT Incompatibilitate 25.02.2019 25.02.2022
74 TUDOSIE DUMITRU VICEPRIMAR COMUNA BĂRĂȘTI, JUDEȚUL OLT Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
75 PAŞOL NICOLAI CONSILIER LOCAL ORAȘUL MIZIL, JUDEȚUL PRAHOVA Incompatibilitate 01.02.2018 01.02.2021
76 VOINESCU MILICĂ PRIMAR COMUNA OLARI, JUDEȚUL PRAHOVA Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
77 CHIŞ VASILE-MUGUREL VICEPRIMAR COMUNA BERVENI, JUDEȚUL SATU – MARE Incompatibilitate 03.11.2020 03.11.2023
78 BONTEA ZENOVIU-STELIAN VICEPRIMAR COMUNA PĂULEȘTI, JUDEȚUL SATU MARE Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
79 FAZAKAS NICOLAE VICEPRIMAR MUNICIPIUL ZALĂU, JUDEȚUL SĂLAJ Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
80 FODOR ASTRID-CORA VICEPRIMAR MUNICIPIUL SIBIU, JUDEȚUL SIBIU Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
81 SORICI GHEORGHE SILVIAN CONSILIER LOCAL ORAȘUL CISNĂDIE, JUDEȚUL SIBIU Incompatibilitate 22.10.2018 22.10.2021
82 CHIRIAC NICOLAE PRIMAR COMUNA BROSTENI, JUDEȚUL SUCEAVA Conflict de interese administrativ 06.02.2018 06.02.2021
83 FLOREA CRISTI-GHEORGHE CONSILIER LOCAL COMUNA SIMINICEA, JUDEȚUL SUCEAVA Conflict de interese administrativ 22.05.2018 22.05.2021
84 GROSU CONSTANTIN CONSILIER LOCAL COMUNA TODIREȘTI, JUDEȚUL SUCEAVA Incompatibilitate 20.11.2018 20.11.2021
85 LUŢĂ PANDELE VICEPRIMAR COMUNA PLOPII-SLĂVITEŞTI, JUDEȚUL TELEORMAN Incompatibilitate 26.10.2017 26.10.2020
86 IVAN VICTOR CONSILIER LOCAL MUNICIPIUL TURNU MĂGURELE, JUDEȚUL TELEORMAN Conflict de interese administrativ 25.10.2017 25.10.2020
87 PIELEANU DĂNUŢ VICEPRIMAR COMUNA PIETROȘANI, JUDEȚUL TELEORMAN Incompatibilitate 12.03.2018 12.03.2021
88 PECILĂ ANDU MIRCEA VICEPRIMAR COMUNA BLEJEȘTI JUDEȚUL TELEORMAN Incompatibilitate 15.05.2018 15.05.2021
89 GROSU FLOREA PRIMAR COMUNA NANOV, JUDEȚUL TELEORMAN Incompatibilitate 21.01.2019 21.01.2022
90 MARIN ALEXANDRU PRIMAR COMUNA SILIȘTEA, JUDEȚUL TELEORMAN Incompatibilitate 12.07.2018 12.07.2021
91 SĂNDULESCU GHEORGHE CONSILIER LOCAL COMUNA STEJARU, JUDEȚUL TELEORMAN Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
92 ŞEFU MARIAN PRIMAR COMUNA SCRIOAȘTEA, JUDEȚUL TELEORMAN Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
93 ROMAN PETRU PRIMAR ORAȘUL DETA, JUDEȚUL TIMIȘ Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
94 PRICOP CRISTIAN-SILVIU VICEPRIMAR ORAȘUL MACIN, JUDEȚUL TULCEA Incompatibilitate 07.11.2017 07.11.2020
95 CHIRIŢĂ VIOREL PRIMAR COMUNEI I.C. BRĂTIANU, JUDEȚUL TULCEA Conflict de interese administrativ 07.03.2018 07.03.2021
96 NISTORESCU ION CONSILIER LOCAL COMUNA PRUNDENI, JUDEȚUL VÂLCEA Incompatibilitate 23.05.2018 23.05.2021
97 DRĂGĂNESCU DUMITRU CONSILIER LOCAL ORAȘUL HOREZU, JUDEȚUL VÂLCEA Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
98 ISUF EMILIAN PRIMAR COMUNA DRĂGOEȘTI, JUDEȚUL VÂLCEA Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
99 OPREA CONSTANTIN PRIMAR COMUNA NICOALE BĂLCESCU, JUDEȚUL VÂLCEA Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
100 DIACONU CONSTANTIN VICEPRIMAR COMUNA ROȘIILE, JUDEȚUL VÂLCEA Incompatibilitate 13.08.2020 13.08.2023
101 POPOLAN GHEORGHE-VALERIAN PRIMAR COMUNA DĂEȘTI, JUDEȚUL VÂLCEA Incompatibilitate 17.09.2019 17.09.2022
102 ANTONIE LUCIAN PRIMAR COMUNA TETOIU, JUDEȚUL VÂLCEA Conflict de interese administrativ 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020
103 ŢANDĂRĂ NICOLAE PRIMAR COMUNA GURA CALIŢEI, JUDEȚUL VRANCEA Incompatibilitate 3 ani de la încetarea mandatului 2016 – 2020

 

Agenția Națională de Integritate a comunicat către entitățile care validează mandatele aleșilor locali, date și informații referitoare la candidații la alegerile locale care se află sub interdicția de 3 ani de a ocupa o funcție eligibilă, în conformitate cu art. 25 din Legea nr. 176/2010.

Potrivit dispozițiilor legale, validarea mandatelor se face, după caz, de către judecătoria în a cărei rază teritorială se află circumscripția electorală pentru care au avut loc alegeri, sau de către tribunalul în a cărui circumscripție se află unitatea administrativ-teritorială respectivă.

Astfel, art. 25, alin. (2) din Legea nr. 176/2010 stipulează faptul că „Persoana eliberată sau destituită din funcție potrivit prevederilor alin. (1) sau față de care s-a constatat existența conflictului de interese ori starea de incompatibilitate este decăzută din dreptul de a mai exercita o funcție sau o demnitate publică ce face obiectul prevederilor prezentei legi, cu excepția celor electorale, pe o perioadă de 3 ani de la data eliberării, destituirii din funcția ori demnitatea publică respectivă sau a încetării de drept a mandatului. Dacă persoana a ocupat o funcție eligibilă, nu mai poate ocupa aceeași funcție pe o perioadă de 3 ani de la încetarea mandatului. În cazul în care persoana nu mai ocupă o funcție sau o demnitate publică la data constatării stării de incompatibilitate ori a conflictului de interese, interdicția de 3 ani operează potrivit legii, de la data rămânerii definitive a raportului de evaluare, respectiv a rămânerii definitive și irevocabile a hotărârii judecătorești de confirmare a existenței unui conflict de interese sau a unei stări de incompatibilitate.”

În ceea ce privește articolul de lege menționat, subliniem faptul că prin Decizia nr. 418/2014, Curtea Constituțională a României a constatat că prevederile art. 25 alin. (2), teza a doua, sunt constituţionale în măsura în care sintagma ”aceeaşi funcţie” se referă la toate funcţiile eligibile prevăzute de art. 1 din aceeaşi lege.

Totodată, Agenția a actualizat secțiunea privind persoanele care au interdicția de a ocupa o funcție aleasă timp de 3 ani, conform art. 25, alin. (2) din Legea nr. 176/2010, punând la dispoziția publicului date și informații cu privire la persoanele în cazul cărora s-a stabilit definitiv și irevocabil faptul că s-au aflat în incompatibilitate sau conflict de interese. Sursa: G4Media.ro