ÎNCHIDEȚI
  • Europa
    • Ucraina
    • Republica Moldova
    • Bulgaria
    • Serbia
    • Ungaria
    • Diaspora
  • America de Nord
    • Canada
    • SUA
  • Alte Comunitati
    • America Latina
    • Africa
    • Asia
    • Australia
  • România
  • Analize/Invitați
    • Analize
    • Invitați
  • Interviu
  • Video
miercuri, 14 aprilie 2021
  • Despre noi
  • Colaboratori
  • Parteneri
  • Contact
TimpRomanesc.ro - E timpul tau! TimpRomanesc.ro - E timpul tau!
  • Europa
    • Ucraina
    • Republica Moldova
    • Bulgaria
    • Serbia
    • Ungaria
    • Diaspora
  • America de Nord
    • Canada
    • SUA
  • Alte Comunitati
    • America Latina
    • Africa
    • Asia
    • Australia
  • România
  • Analize/Invitați
    • Analize
    • Invitați
  • Interviu
  • Video
TimpRomanesc.ro - E timpul tau!
Acasă Economic / Social Aproape 3.000 de alerte depistate la frontiera României în perioada sărbătorilor de...
  • Economic / Social
  • România
  • Stiri
  • Uncategorized

Aproape 3.000 de alerte depistate la frontiera României în perioada sărbătorilor de iarnă

De către Timp Românesc -
03/01/2019

În perioada sărbătorilor de iarnă şi în primele zile ale anului 2019, traficul prin punctele de trecere ale frontierei a înregistrat creșteri faţă de o perioadă normală, dar nu au fost înregistraţi timpi mari de aşteptare în punctele de trecere a frontierei, anunță Poliţia de Frontieră Română. Măsurile pentru fluidizarea traficului prin punctele de trecere a frontierei vor fi menținute pentru că încep sărbătorile de iarnă pe rit vechi.

Statisticile PFR arată că între perioada 21 decembrie 2018 și 2 ianuarie 2019, frontiera română a fost tranzitată de aproximativ 2.000.000 de persoane (1.070.000 pe sensul de ieşire din ţară şi 930.000 pe sensul de intrare în ţară) si 466.000 mijloace de transport, cu aproximativ 13 % mai mult comparativ cu același interval de timp, dintr-o perioadă normală.

În medie,  la frontiera de stat s-au aflat la lucru peste 4.000 de poliţişti de frontieră, care au supravegheat şi controlat activitatea la frontiera de stat, în cooperare cu autorităţile statelor vecine pentru sincronizarea măsurilor de suplimentare a personalului şi a arterelor de control.

Cele mai mari valori de trafic, într-un timp scurt, au fost înregistrate la frontiera de vest, pe sensul de intrare în România însă nu s-au înregistrat blocaje sau timpi mari de aşteptare, în cazurile respective procedându-se la aplicarea întocmai a prevederilor Codului Frontierelor Schengen.

Cele mai tranzitate au fost punctele de trecere ale frontierei din vestul ţării, pe unde au trecut aproximativ 727.000 persoane, cele aeroportuare – 577.000 persoane, dar şi cele de la frontiera cu R. Moldova – 304.000 persoane.

Cel mai tranzitat punct de frontieră a fost Aeroport ”Henri Coandă” cu un trafic de aproximativ 374.000 persoane, urmat de  Nădlac II cu peste 262.000 persoane şi Borş unde poliţiştii de frontieră au verificat peste 172.700 persoane. Totodată, la frontiera cu R. Moldova cel mai tranzitat punct de frontieră a fost Albiţa, cu un trafic de peste 122.000 treceri persoane.

De asemenea, în urma activităţilor desfășurate în zonele de competenţă – punctele de trecere şi  “frontiera verde” – poliţiştii de frontieră au constatat în perioada sărbătorilor de iarnă (21.12.2018-02.01.2019):

  • 409 fapte ilegale (195 infracţiuni şi 214 contravenţii) săvârşite atât de cetăţeni români, cât şi străini;
  • au fost aplicate amenzi contravenţionale în valoare de aproximativ 107.000 lei;
  • au fost descoperite, independent sau în colaborare cu alte instituţii, bunuri nedeclarate (ce urmau a fi introduse ilegal în ţară), care depăşeau plafonul vamal admis ori suspecte a fi contrafăcute, în valoare totală de aproximativ 1.227.000 lei;
  • nu s-a permis intrarea în ţară unui număr de 185 cetăţeni străini ca urmare a neîndeplinirii condiţiilor legale de intrare în ţară şi de asemenea, nu s-a permis ieşirea unui număr de 150 cetăţeni români şi străini din diferite motive legale.
  • la controlul de frontieră au fost depistate 2.946 alerte Schengen ori naționale, respectiv au fost predate autorităţilor competente 23 persoane date în urmărire generală.

Recomandări:

Deoarece în perioada imediat următoare mulţi cetăţeni români se vor întoarce la reşedinţele lor din străinătate, se preconizează o creştere a traficului de persoane şi a mijloacelor de transport la frontierele din vestul tarii, fapt pentru care Poliţia de Frontieră Română recomandă folosirea tuturor punctelor de trecere a frontierei de la frontiera româno-ungară unde sunt 11 puncte de trecere ale frontierei cu specific rutier şi, în total, sunt disponibile, atât  pe sensul de intrare în țară, cât şi pe sensul de ieşire, câte 52/54 de benzi de control pe sens.

  • pe raza jud. Timiş:
    • P.T.F. Cenad – Kiszombor;
  • pe raza jud. Arad:
    • P.T.F. Nădlac – Nagylak
    • P.T.F. Nădlac II – Csanadpalota
    • P.T.F. Turnu – Batonnya
    • P.T.F. Vărşand – Gyula
  • pe raza jud. Bihor:
    • P.T.F. Salonta – Mehkerek
    • P.T.F. Borş – Artand
    • P.T.F. Valea lui Mihai – Nyirabrany
    • P.T.F. Săcuieni – Letavertes
  • pe raza jud. Satu Mare:
    • P.T.F. Urziceni – Vallaj;
    • P.T.F. Petea – Csengersima.

De asemenea, având în vedere că în perioada următoare se celebrează sărbătorile de iarnă pe rit vechi, se estimează creşteri ale traficului la frontiera cu R. Moldova, pe sensul de intrare în ţară, cauzate de numărul mare de persoane care vin în scop turistic în România.

Pentru evitarea aglomerărilor, Poliţia de Frontieră recomandă în continuare participanţilor la trafic tranzitarea tuturor punctelor de frontieră existente la graniţă, astfel încât să se preîntâmpine apariţia suprasolicitărilor doar a unora dintre acestea, din cauza unui număr mare de călători, într-un timp foarte scurt.

Pe frontiera româno-moldoveană:

  • pe raza jud. Galaţi:
    • P.T.F. Oancea-Cahul
    • P.T.F. Galaţi-Giurgiulesti
  • pe raza jud. Vaslui:
    • P.T.F. Albiţa – Leuseni
  • pe raza jud. Iaşi:
    • P.T.F. Sculeni – Sculeni
  • pe raza jud. Botoşani:
    • P.T.F. Rădăuţi – Prut-Lipcani
    • P.T.F. Stînca – Costeşti

Aplicaţia Trafic on-line, care prezintă o medie a timpilor de aşteptare în punctele rutiere de trecere a frontierei pentru anumite intervale de timp, pe site-ul  www.politiadefrontiera.ro. Timpii de aşteptare sunt actualizaţi în timp real, ceea ce permite reconfigurarea traseului către punctele de frontieră cu valori de trafic scăzute.

La numărul de telefon 021.9590 pot fi semnalate aspecte despre modul în care a fost efectuat controlul la trecerea frontierei, sesizările fiind preluate de poliţiştii de frontieră.

Partajează asta:

  • Email
  • Mai mult
  • Twitter
  • Facebook

Similare

DISTRIBUIȚI
Facebook
Twitter
  • tweet
Articolul precedentMai multe mașini furate descoperite de poliţiştii de frontieră în 2018
Articolul următorPrimul turneu al Orchestrei Naţionale Simfonice a României în Statele Unite ale Americii
Timp Românesc

ARTICOLE SIMILAREDE LA ACELAȘI AUTOR

Stiri

Punctul temporar de trecere a frontierei Lipnița este închis

Economic / Social

Aproximativ 470.000 persoane au trecut frontiera în perioada minivacanţei

Evenimente

Peste 200.000 de cetățeni au ieșit din țară în ultimele 24 de ore

România

Peste 175.000 de persoane au trecut frontiera în ultimele 48 de ore

România

Trei algerieni și patru marocani depistați la Carei și Pișcolț

Serbia

Nou Punct de Trecere a Frontierei la graniţa cu Serbia

Economic / Social

Un nou punct de trecere a frontierei, la granița cu Serbia

Economic / Social

Peste 400 de fapte ilegale, constatate la frontieră în ultima săptămână

Anchete

Aproximativ 100 de fapte ilegale, constatate la frontieră în ultimele 48 de ore

Stiri

Traficul la frontieră – mai mare cu 50% față de perioada similară din 2018

Stiri

Măsuri dispuse la frontieră şi recomandări pentru perioada vacanței

Economic / Social

Peste 6.000 de fapte ilegale constatate la frontieră în primele patru luni ale anului 2019

MESAJ DE INTERES PUBLIC
ATENȚIONĂRI DE CĂLĂTORIE
DIRECȚIONAȚI PÂNĂ LA 3,5 % DIN IMPOZITUL PE VENIT PENTRU ANUL 2019
VERIFICĂ TIMPII DE AȘTEPTARE LA FRONTIERĂ

LEGĂTURI UTILE
  • SENAT – COMISIA PENTRU COMUNITĂȚILE DE ROMÂNI DIN AFARA ȚĂRII
  • CAMERA DEPUTAȚILOR – COMISIA PENTRU COMUNITĂȚILE DE ROMÂNI DIN AFARA ȚĂRII
  • MINISTERUL AFACERILOR EXTERNE
  • DEPARTAMENTUL PENTRU ROMÂNII DE PRETUTINDENI
  • MINISTERUL SĂNĂTĂȚII
  • MINISTERUL AFACERILOR INTERNE
  • DEPARTAMENTUL PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ
MESAJ DE INTERES PUBLIC
Newsletter TIMP ROMÂNESC

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

MESAJ DE INTERES PUBLIC

MUZEUL VIRTUAL AL UNIRII

CAMPANII NAȚIONALE
CAMPANIE PENTRU PREVENIREA TRAFICULUI DE PERSOANE
CAMPANIA NAȚIONALĂ

SERVICII CONSULARE

Sistemul SOLVIT

PARTENERI

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

ARHIVE
  • 2021 (812)
  • 2020 (2144)
  • 2019 (1172)
  • 2018 (1710)
  • 2017 (2534)
  • 2016 (2213)
  • 2015 (2296)
  • 2014 (2885)
  • 2013 (1541)
  • 201 (1)
TimpRomanesc.ro este un proiect media dedicat românilor de pretutindeni. Editor: Asociația CENTRU ROMÂN PENTRU INIȚIATIVĂ SOCIALĂ Responsabilitatea juridică în cazul editorialelor/opiniilor/articolelor redactate de invitații permanenți sau invitații speciali aparține în exclusivitate autorilor. Dacă cineva se simte lezat într-un fel de vreun articol, poate trimite un drept la replică care va fi publicat în articolul respectiv. contact@timpromanesc.ro
Contactați-ne: contact@timpromanesc.ro - tel.0753.937.268

ȘI MAI MULTE ȘTIRI

Datoria externă totală a scăzut în primele două luni din 2021

13/04/2021

Niciunul dintre monumentele românești înscrise în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO nu...

13/04/2021

Filmul românesc „colectiv” a marcat reluarea proiecțiilor cu public la Cinemateca...

13/04/2021

CATEGORIE POPULARĂ

  • Stiri15427
  • Europa11858
  • Economic / Social8421
  • Evenimente7921
  • România6329
  • Cultura / Culte6051
All for Joomla All for Webmasters
© Copyright 2013 - 2021 - TIMP ROMÂNESC, realizat UltraSoft Systems, Editor: Asociația CENTRU ROMÂN PENTRU INIȚIATIVĂ SOCIALĂ
DIRECȚIONAȚI PÂNĂ LA 3,5%

DIN IMPOZITUL PE VENIT PENTRU ANUL 2020

FORMULARUL PRECOMPLETAT AICI

TERMEN LIMITĂ 25 MAI 2021

MAI MULTE ARTICOLE
Economic / Social

Videoconferință a Consiliului Afaceri Externe în formatul miniștrilor Apărării

Andras Rozalia -
13/05/2020
 154573 – 13052020 – Ministrul Apărării Naționale, Nicolae-Ionel Ciucă, a participat marți, 12 mai, la reuniunea informală, desfășurată în sistem videoconferință, a Consiliului Afaceri...

loading Anulare
Articolul n-a fost trimis - verifică adresele tale de email!
Verificarea emailului a eșuat., te rog încearcă din nou
Regret, blogul tău nu poate partaja articole prin email.