Acasă America de Nord Bronz pentru Alexandra Pop la Campionatele Mondiale de judo

Bronz pentru Alexandra Pop la Campionatele Mondiale de judo

Alexandra Pop a câştigat medalia de bronz la categoria 48 kg la Campionatele Mondiale de judo rezervate juniorilor de la Fort Lauderdale, Florida.

Românca a trecut în primul tur de Sadija Amrane, din Algeria, dar apoi a pierdut în fața turcoaicei Dilara Lokmanhekim.

În recalificări, românca a câștigat în fața portughezei Joana Diogo, iar în meciul pentru locurile 3-5 a învins-o pe Cristina Budescu din Republica Moldova şi şi-a adjudecat medalia de bronz, potrivit Agerpres.

Denisa Ungureanu a fost eliminată în turul secund al competiţiei, la aceaşi categorie de greutate, după ce a fost învinsă de Milica Nikolic, din Serbia.

Oana Nicolaescu, Larisa Florian- ambele la categoria 52 kg şi Ştefania Adelina Dobre – categoria 57 kg- vor intra în întrecerea feminină, în timp ce la masculine România va fi reprezentată de Marcel Cercea -categoria 66 kg, Alexandru Raicu, Elemer Szocs -ambii la 73 kg și Mircea Croitoru -cat. +100 kg. La mondialele de anul trecut, România a obţinut două medalii de argint şi una de bronz.