Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman” va găzdui vineri, 29 mai, ceade-a doua dezbatere din cadrul proiectului „Personalităţi marcante din Istoria Basarabiei şi Timocului”. Organizatorii acestor întâlniri sunt Asociaţia Studenţilor Timoceni şi Asociaţia Studenţilor Basarabeni din Craiova, în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Consiliul Judeţean Dolj şi cotidianul regional “Cuvântul Libertăţii”. Temele pe care le vom dezbate luna aceasta sunt : „Dimitrie Cantemir, întemeietorul filonului de gândire autohton ce se manifestă şi astăzi în cugetarea românească” şi „Branko Olar – un rapsod desăvârşit”.
Sunt invitate oficialităţi locale şi centrale, lideri din Basarabia şi Timoc, diplomaţi, europarlamentari, reprezentanţi ai instituţiilor de cultură, profesori universitari, istorici, mass-media.





