Acasă Alte comunitati Iulian Rotariu a câștigat ultramaratonul Ultra Norvegia Race

Iulian Rotariu a câștigat ultramaratonul Ultra Norvegia Race

Aseară, organizatorii ultramaratonului Ultra Norway au anunțat că Iulian a trecut primul linia de finish. Având în vedere faptul că durata cursei era de 44 de ore, dar colegul nostru a terminat cei 120 de kilometri în 22 de ore, se pare că acesta se află în fața unui nou record, chiar dacă a fost penalizat cu două ore pentru că nu a avut partener și a alergat singur, anunta IGSU într-o postare pe Facebook.

De această dată, Iulian a alergat în inima Alpilor Lyngen, la 350 km nord de Cercul Arctic. A traversat cinci râuri, a trecut prin zăpadă, a alergat pe stânci alunecoase și abrupte. Că a fost extrem de dificil o dovedește și faptul că doar cinci concurenți au finalizat acest ultramaraton, ceilalți abandonând.

Odată cu finalizarea cursei din Norvegia, Iulian Rotariu a devenit primul alergător din lume care a câștigat cele cinci ultramaratoane ale Continental Challenge.

În vârstă de 46 ani, Iulian a câştigat cinci din cele şase curse extreme organizate în Australia (522 km- şapte etape), Mozambic (220 km- cinci etape), Vietnam (160 km în patru etape), Bolivia (220 km- în şase etape), Laponia Finlandeză (237 kilometri în 48 de ore de alergare non-stop) şi Namibia (520 kilometri în 48 de ore în nouă etape).

Pompierul botoşănean nu numai că a reuşit să se claseze pe locul I, dar şi să stabilească, de două ori, în Australia şi Bolivia, un record al întrecerilor.

Fără să fie sportiv de performanţă şi fără să fie legitimat la vreun club, Iulian Rotariu a început să alerge în urmă cu aproape 12 ani, când a ajuns la spital cu fiul său, şi, pentru a-şi consuma stresul, alerga în jurul spitalului. Ulterior, el a început să participe la concursurile organizate de Ministerul Afacerilor Interne, reprezentând ISU Botoşani. Și în Norvegia, Iulian Rotariu a alergat în scop caritabil, încercând să sprijine în acest mod activitatea Asociaţiei Părinţilor Copiilor cu Autism Botoşani.