Lista aleșilor din 6 decembrie 2020

Lista aleșilor din 6 decembrie 2020

Au fost publicate în Monitorul Oficial listele cu deputații și senatorii aleși la alegerile parlamentare din 6 decembrie 2020.

Astfel, au fost aleși 312 deputați și 136 de senatori, deci avem 448 de parlamentari aleşi în noul Legislativ, care a fost convocat pentru prima oară de preşedinte pe 21 decembrie.

Acestora li se adaugă 18 deputaţi care reprezintă minorităţile naţionale (numele lor le regăsiţi la finalul listei de deputaţi)

Lista senatorilor aleși

Alba

PSD – Călin-Gheorghe Matieș

PNL – Sorin-Ioan Bumb

Arad

PNL – Ioan Cristina

PSD – Eusebiu-Manea Pistru

Alianța USR PLUS – Sergiu Cosmin Vlad (USR)

Argeș

Alianța USR PLUS – Ion-Narcis Mircescu (USR)

PNL – Dănuț Bica

PSD – Ovidiu Puiu

PSD – Cristina-Mariana Stocheci

Bacău

Alianția USR PLUS  – Sebastian Cernic

PNL – Cătălin-Daniel Fenechiu

PSD – Ionela Cristina Breahnă-Pravăț

Bihor

UDMR – Attila-Zoltan Cseke

PSD – Florian-Dorel Bodog

PNL – Gheorghe Carp

PNL – Adrian Hatos

Bistrița-Năsăud

PNL – Ovidiu Iosif Florean

PSD – Ioan Deneș

Botoșani

PNL – Vasile Cristian Achiței

PSD – Lucian Trufin

AUR – Dorinel Cosma

Brașov

Alianța USR PLUS – Ambrozie Irineu Darău (USR)

PSD – Marius Alexandru Dunca

PSD – Marius Gheorghe Toanchină

PNL – Mihail Veștea

Brăila

PSD – Ion Rotaru

AUR – Andrei Hangan

Buzău

PNL – Vlad Mircea Pufu

PSD – Lucian Romașcanu

PSD – Liliana Sbîrnea

Caraș-Severin

PNL – Ion Marcel Vela

PSD – Ion Mocioalcă

Călărași

PNL – Ciprian Pandea

PSD – Nicușor Cionoiu

Cluj

UDMR – Attila Laszlo

PSD – Vasile Dâncu

Alianția USR PLUS – Cristian Bordei (PLUS)

PNL – Nechita Adrian Oros

Constanța

PSD – Felix Stroe

PNL – Septimiu Sebastian Bourceanu

Alianța USR PLUS – Eugen Remus Negoi (USR)

AUR – Sorin Cristian Mateescu

AUR – Evdochia Aelenei

Covasna

UDMR – Laszlo-Odon Fejer

AUR – Ionuț Neagu

Dâmbovița

PNL – Virgil Guran

Alianța USR PLUS – Ion Dragoș Popescu (PLUS)

PSD – Titus Corlățean

Dolj

PNL – Nicolae Ionel Ciucă

Alianța USR PLUS – Cosmin Marian Poteraș

PSD – Ion Priotesa

PSD – Mihail Genoiu

Galați

PSD – Marius Humelnicu

PSD – Laura Georgescu

Alianța USR PLUS – Andrei Postică (USR)

PNL – George Scarlat

Giurgiu

PSD – Robert Marius Cazanciuc

PNL – Toma Florin Petcu

Gorj

PSD – Ionel Cristinel Rujan

PNL – Ion Iordache

Harghita

UDMR – Barna Tanczos

UDMR – Istvan Lorant Antal

Hunedoara

PSD – Cornel Cristian Resmeriță

PNL – Vasilică Potecă

PNL – Lucica Dina Muntean

Ialomița

AUR – Rodica Boancă

AUR – Adrian Costea

Iași

Alianța USR PLUS – Marius Bodea (USR)

Alianța USR PLUS – Cristinel Gabriel Berea (PLUS)

PSD – Maricel Popa

PNL – Laura Iuliana Scântei

AUR – Diana Iovanovici Șoșoacă

Ilfov

PSD – Alfred Laurențiu Antonio Mihai

PNL – Nicoleta Pauliuc

Maramureș

PSD – Sorin Vlașin

PNL – Cristian Augustin Niculescu Țâgârlaș

Alianța USR PLUS – Dan Ivan (USR)

Mehedinți

PNL – Stela Firu

PSD – Liviu Lucian Mazilu

Mureș

PSD – Leonard Azamfirei

PNL – Ioan Cristian Chirteș

UDMR – Karoly Zsolt Csaszar

UDMR – Csaba Zoltan Novak

Neamț

PSD – Alexandru Răzvan Cuc

PNL – Eugen Țapu Nazare

AUR – Sorin Lavric

Olt

PNL – Liviu Dumitru Voiculescu

PSD – Paul Stănescu

PSD – Siminica Mirea

Prahova

PNL – Roberta Alma Anastase

PNL – Alexandru Nazare

PSD – Ștefan Radu Oprea

PSD – Laura Mihaela Fulgeanu Moagher

Alianța USR PLUS – Aurel Oprinoiu (USR)

Satu Mare

Alianța USR PLUS – Alexandru Robert Zob (USR)

UDMR – Lorand Turos

Sălaj

Alianța USR PLUS – Cosmin Cristian Viașu (USR)

UDMR – Irina Elisabeta Kovacs

Sibiu

Alianța USR PLUS – Claudiu Marinel Mureșan (USR)

PNL – Nicolae Neagu

Aur – Gheorghe Adrian Cătană

Suceava

PNL – Constantin Daniel Cadariu

PSD – Ioan Stan

Alianța USR PLUS – Gheorghiță Mândruță (PLUS)

AUR – Mircea Dăneasă

Teleorman

PSD – Ionel Dănuț Cristescu

PNL – Eugen Pârvulescu

Timiș

PNL – Alina Ștefania Gorghiu

Alianța USR PLUS – Raoul Adrian Trifan (USR)

PSD – Eugen Dogariu

PSD – Sebastian Răducanu

Tulcea

Alianța USR PLUS – Costel Vicol (USR)

AUR – Valentin Rică Cioromelea

Vaslui

PNL – Iulian Mihail Bîca

PSD – Gabriela Crețu

AUR – Andrei Busuioc

Vâlcea

PNL – Claudia Mihaela Banu

PSD – Constantin Bogdan Matei

Vrancea

PSD – Angel Tîlvar

PNL – Raluca Gabriela Ioan

Municipiul București

PNL – Florin Vasile Cîțu

PNL – Sorin Mihai Cîmpeanu

PNL – Monica Cristina Anisie

PSD – Gabriela Firea

PSD – Adrian Streinu Cercel

PSD – Gabriel Mutu

PSD – Daniel Cătălin Zamfir

Alianța USR PLUS – Ștefan Pălărie (PLUS)

Alianța USR PLUS – Silvia Monica Dinică (USR)

Alianța USR PLUS – Elena Simona Spătaru (PLUS)

Alianța USR PLUS – Cristian Ghica (USR)

Alianța USR PLUS – Anca Dana Dragu (PLUS)

AUR – Claudiu Richard Târziu

Diaspora

Alianța USR PLUS – Radu Mihai Mihail

PNL – Viorel Riceard Badea

Lista deputaților aleși

Alba

PSD – Radu Marcel Tuhuț

PNL – Florin Claudiu Roman

PNL – Corneliu Olar

Alianța USR PLUS – Beniamin Todosiu (USR)

AUR – Daniel Gheorghe Rusu

Arad

UDMR – Petru Farago

PNL – Glad Aurel Varga

PNL – Ovidiu Sergiu Bîlcea

PSD – Mihai Viorel Fifor

PSD – Adrian Alda

Alianța USR PLUS – Adrian Wiener (USR)

AUR – Vasile Nagy

Argeș

Alianța USR PLUS – Liviu Ionuț Moșteanu (USR)

PNL – Gheorghe Adrian Miuțescu

PNL – Daniel Constantin

PSD – Simona Bucura-Oprescu

PSD – Nicolae Pavelescu

PSD – Nicolae Georgescu

PSD – Remus Gabriel Mihalcea

PSD – Aurel Bălășoiu

AUR – Mircia Chelaru

Bacău

Alianța USR PLUS – Teodor Lazăr (USR)

Alianța USR PLUS – Cristian Paul Ichim (PLUS)

PNL – Mircea Fechet

PNL – Cătălina Ciofu

PNL – Elena Hărătău

PSD – Ionel Flororiu

PSD – Costel Neculai Dunava

PSD – Claudiu Augustin Ilișanu

PSD – Ana Maria Cătăuță

AUR – Antonio Andrușceac

Bihor

UDMR – Odon Szabo

UDMR – Rozalia Ibolya Biro

PSD – Ioan Mang

PSD – Steluța Gustica Cătăniciu

Alianța USR PLUS – Silviu Dehelean (USR)

PNL – Vasiile Aurel Căuș

PNL – Janos Kiss

PNL – Ioan Cupșa

AUR – Mihai Ioan Lasca

Bistrița Năsăud

PNL – Robert Ionatan Sighiartău

PNL – Olicvia Diana Morar

PSD – Vasile Daniel Suciu

PSD – Bogdan Gruia Ivan

Alianța USR PLUS – Lorant Zoltan SAS (PLUS)

Botoșani

PNL – Costel Șoptică

PSD – Marius Constantin Budăi

PSD – Dan Constantin Șlincu

PSD – Constantin Neculai Pătrăuceanu

Alianța USR PLUS – Andrei Iulian Drancă (USR)

AUR – Lucian Feodorov

Brașov

Alianța USR PLUS – Tudor Vlad Benga (USR)

Alianța USR PLUS – Victor Ilie (USR)

Alianța USR PLUS – Marius Andrei Miftode (USR)

PSD – Marian Iulian Rasaliu

PSD – Ana Loredana Predescu

PNL – Ionuț Sorin Banciu

PNL – Gabriel Andronache

PNL – Dumitru Fulcuș

AUR – Francisc Tobă

Brăila

PNL – Alexandru Popa

PSD – Florin Mircea

PSD – Nicu Niță

PSD – George Adrian Paladi

AUR – Ciprian Ciubuc

Buzău

PNL – Gabriel Ioan Avrămescu

Alianța USR PLUS – Emanuel Dumitru Ungureanu (USR)

PSD – Ion Marcel Ciolacu

PSD – Andi Lucian Cristea

PSD – Romeo Daniel Lungu

PSD – Laurențiu Cristinel Țepeluș

AUR – Nicolae Roman

Caraș-Severin

PNL – Jaro Norbert Marșalic

PNL – Dumitru Rujan

UDMR – Attila Kelemen

PSD – Florin Silviu Hurduzeu

PSD – Romulus Marius Damian

Călărași

PNL – Florian Emil Dumitru

PSD – Dumitru Coarnă

PSD – Constantin Bîrcă

AUR – Călin Constantin Balabașciuc

Cluj

UDMR – Botond Csoma

PSD – Patriciu Andrei Achimaș Cadariu

Alianța USR PLUS – Oana Murariu (PLUS)

Alianța USR PLUS – Viorel Băltărețu (PLUS)

Alianța USR PLUS – Radu Iulian Molnar (USR)

PNL – Radu Marin Moisin

PNL – Ioan Sabin Sărmaș

PNL – Sorin Dan Moldovan

PNL – Cristina Burciu

AUR – Ilie Alin Coleșa

Constanța

PSD – Marius Horia Țuțianu

PSD – Ileana Cristina Dumitrache

PSD – Dumitru Lucian Lungoci

PNL – Bogdan Iulian Huțucă

PNL – Mircea Marius Banias

PNL – Marian Cruvoșeanu

PNL – Bogdan Alexandru Bola

Alianța USR PLUS – Stelian Cristian Ion (USR)

Alianța USR PLUS – Cristina Camelia Rizea (PLUS)

AUR – Dumitru Viorel Focșa

AUR – Dănuț Alenei

Covasna

UDMR – Zoltan Miklos

UDMR – Csaba Konczei

UDMR – Zacharie Benedek

UDMR – Karoly Gal

Dâmbovița

PNL – Gabriel Plăiașu

PNL – Liviu Ioan Balint

Alianța USR PLUS – Daniel Codruț Blaga (PLUS)

PSD – Ioan Vulpescu

PSD – Georgeta Carmen Holban

PSD – Radu Mihai Popa

PSD – Marian Țachianu

Dolj

PNL – Ștefan Bucur Stoica

PNL – Nicolae Giugea

PNL – Ionuț Marian Stroe

Alianța USR PLUS – Daniel Sorin Gheba (USR)

PSD – Alexandra Presură

PSD – Iulian Alexandru Badea

PSD – Laura Cătălina Vicol Ciorbă

PSD – Eliza Mădălina Peța Ștefănescu

PSD – Dumitru Cosmin Durle

AUR – Ringo Dămureanu

Galați

PSD – Aurel Nechita

PSD – Viorica Sandu

PSD – Mitică Marius Mărgărit

PSD – Laurențiu Viorel Gîdei

Alianța USR PLUS – Bogdan Ionel Rodeanu (USR)

PNL – George Cătălin Stângă

PNL – Onuț Valeriu Atanasiu

AUR – Sorin Titus Muncaciu

AUR – Lilian Scripnic

Giurgiu

PSD – Marian Mina

PSD – Cristina Elena Dinu

PNL – Alexandru Ioan Andrei

PNL – Maria Gabriela Horga

Gorj

Alianța USR PLUS – Radu Daniel Miruță (USR)

PSD – Mihai Weber

PSD – Claudiu Manta

PNL – Dan Vîlceanu

PNL – Gheorghe Pecingină

Harghita

UDMR – Hunor Kelemen

UDMR – Gabor Hajdu

UDMR – Sandor Bende

UDMR – Laszlo Zsolt Ladanyi

UDMR – Zoltan Zakarias

Hunedoara

PSD – Natalia Elena Intotero

PSD – Ilie Toma

PSD – Viorel Salan

Alianța USR PLUS – Pollyanna Hanellore Hangan

PNL – Vetuța Stănescu

AUR – Anamaria Gavrilă

Ialomița

PNL – Rodica Luminița Barcari

PSD – Ștefan Mușoiu

PSD – Raluca Giorgiana Dumitrescu

AUR – Silviu Titus Păunescu

Iași

Alianța USR PLUS – Cosette Paula Chichirău (USR)

Alianța USR PLUS – Monica Elena Berescu (PLUS)

Alianța USR PLUS – Filip Havărneanu (USR)

PSD – Vasilică Toma

PSD – Vasile Cîtea

PSD – Marius Eugen Ostaficiuc

PSD – Silviu Nicu Macovei

PNL – Iulian Alexandru Muraru

PNL – Sorin Năcuță

PNL – Alexandru Kocsis Cristea

AUR – Mihaiil Albișteanu

AUR – Cristian Daniel Ivănuță

Ilfov

PSD – Daniel Florin Ghiță

PNL – Andrei Daniel Gheorghe

PNL – George Cristian Tuță

AUR – Gianina Șerban

Maramureș

UDMR – Norbert Apjok

PSD – Gabriel Valer Zetea

PSD – Gheorghe Șimon

PNL – Călin Ioan Bota

PNL – Florin Alexandru Alexe

Alianța USR PLUS – Brian Cristian (PLUS)

AUR – Darius Pop

Mehedinți

PNL – Virgil Daniel Popescu

PNL – Dumitru Mărculescu

PSD – Virgil Alin Chirilă

PSD – Cornel Vasile Folescu

Mureș

PSD – Dumitrița Gliga

PSD – Corneliu Florin Buicu

UDMR – Anquetil Karoly Kolcsar

UDMR – Eva Andrea Csep

UDMR – Jozsef Gyorgy Kulcsar Terza

Alianța USR PLUS – Adrian Giurgiu (USR)

PNL – Ervin Molnar

AUR – Dan Tanasă

Neamț

PSD – Ciprian Constantin Șerban

PSD – Oana Gianina Bulai

PSD – Remus Munteanu

Alianța USR PLUS – Iulian Bulai (USR)

PNL – Corneliu Mugurel Cozmanciuc

PNL – Laurențiu Dan Leoreanu

PNL – Mara Daniela Calista

AUR – Dumitrina Mitrea

Olt

PNL – Gigel Sorinel Știrbu

PSD – Marius Ionel Iancu

PSD – Ion Cătălin Grecu

PSD – Florin Ionuț Barbu

PSD – Adrian Ionuț Chesnoiu

PSD – Emil Florin Albotă

Prahova

PNL – Marian Cătălin Predoiu

PNL – George Ionescu

PNL – Mircea Roșca

PNL – Răzvan Sorin Prișcă

PSD – Bogdan Andrei Toader

PSD – Simona Maya Teodoroiu

PSD – Grațiela Leocadia Gavrilescu

PSD – Rodica Paraschiv

Alianța USR PLUS – Andrei Răzvan Lupu (PLUS)

Alianța USR PLUS – Mihai Laurențiu Polițeanu (USR)

AUR – Adrian George Axinia

Satu Mare

PSD – Radu Mihai Cristescu

Alianța USR PLUS – Radu Panait (USR)

UDMR – Lorand Balint Magyar

UDMR – Szabolcs Nagy

PNL – Adrian Felician Cozma

Sălaj

Alianța USR PLUS – Alin Costel Prunean (PLUS)

PNL – Lucian Nicolae Bode

PSD – Florian Claudiu Neagu

UDMR – Denes Seres

Sibiu

Alianța USR PLUS – Ilie Dan Barna (USR)

PSD – Bogdan Gheorghe Trif

PNL – Raluca Turcan

PNL – Christine Thellmann

PNL – Constantin Șovăilă

AUR – Sebastian Ilie Suciu

Suceava

PNL – Ioan Balan

PNL – Angelica Fădor

PNL – Bogdan Gheorghiu

PSD – Eugen Bejinariu

PSD – Mirela Elena Adomnicăi

PSD – Vlad Popescu

PSD – Gheorghe Șoldan

Alianța USR PLUS – Radu Tudor Ciornei (USR)

AUR – Lucian Florin Pușcașu

AUR – Dorel Gheorghe Acatrinei

Teleorman

PSD – Florin Piper Savu

PSD – Paul Stancu

PNL – Costel Barbu

PNL – Florică Ică Calotă

PNL – Maria Stoian

Timiș

PNL – Marilen Gabriel Pirtea

PNL – Ben Oni Ardelean

PNL – Cosmin Șandru

PNL – Claudiu Martin Chira

Alianța USR PLUS – Cătălin Drulă (USR)

Alianța USR PLUS – Daniel Liviu Toda (PLUS)

Alianța USR PLUS – Nicu Fălcoi (USR)

PSD – Sorin Mihai Grindeanu

PSD – Alfred Robert Simonis

AUR – Ciprian Titi Stoica

Tulcea

Alianța USR PLUS – Eugen Terente (USR)

PNL – George Șișcu

PNL – Michael Gudu

PSD – Mirela Furtună

Vaslui

Alianța USR PLUS – Mihai Cătălin Botez (USR)

PNL – Nelu Tătaru

PNL – Tudor Polak

PSD – Eduard Andrei Popica

PSD – Adrian Solomon

PSD – Irinel Ioan Stativă

AUR – Raisa Enachi

Vâlcea

PNL – Cristian Buican

PNL – Laurențiu Nicolae Cazan

PSD – Ștefan Ovidiu Popa

PSD – Daniela Oteșanu

PSD – Eugen Neață

Alianța USR PLUS – Ioan Marian Lazăr (USR)

Vrancea

PSD – Nicușor Halici

PSD – Elena Stoica

PNL – Ion Ștedan

PNL – Ionel Dancă

AUR – Georgel Badiu

Municipiul București

PNL – Ludovic Orban

PNL – Victoria Violeta Alexandru

PNL – Cristina Trăilă

PNL – Antonel Tănase

PNL – Sebastian Ioan BurduJA

PNL – Cristian Tudor Băcanu

PNL – Pavel Popescu

PSD – Alexandru Rafila

PSD – Daniel Tudorache

PSD – Adriana Diana Tușa

PSD – Daniel Florea

PSD – Nicoleta Matilda Goleac

PSD – Rodica Nassar

PSD – Carmen Ileana Mihălcescu

PSD – Dan Cristian Popescu

PSD – Oana Consuela Florea

Alianța USR PLUS – Claudius Iulius Gavril Năsui (USR)

Alianța USR PLUS – Cristina Mădălina Prună (USR)

Alianța USR PLUS – Oana Silvia Țoiu (PLUS)

Alianța USR PLUS – Cristian Gabriel Seidler (USR)

Alianța USR PLUS – Diana Anda Buzoianu (PLUS)

Alianța USR PLUS – Mihai Alexandru Badea (USR)

Alianța USR PLUS – Dragoș Cătălin Teniță (PLUS)

Alianța USR PLUS – Rareș Tudor Pop (USR)

Alianța USR PLUS – Dianna Stoica (PLUS)

Alianța USR PLUS – Alin Gabriel Apostol (USR)

Alianța USR PLUS – Denisa Elena Neagu (USR)

Alianța USR PLUS – Oana Marciana Ozmen (USR_

AUR – George Nicolae Simion

Diaspora

Alianța USR PLUS – Ștefan Iulian Lorincz (USR)

Alianța USR PLUS – Simina Geanina Daniela Tulbure (PLUS)

PNL – Valentin Ilie Făgărășian

AUR – Boris Volosatîi

Minorități

Andi Gabriel Grosaru

Bogdan Alin Stoica

Ionel Stancu

Cătălin Zamfir Manea

Silviu Feodor

Silviu Vexler

Ovidiu Victor Ganț

Varujan Pambuccian

Gheorghe Nacov

Giureci Slobodan Ghera

Iulius Marian Firczak

Varol Amet

Iusein Ibram

Adrian Miroslav Merka

Dragoș Gabriel Zisopol

Ghervazen Longher

Ognean Crîstici

Nicolae Miroslav Petrețchi