ÎNCHIDEȚI
  • Europa
    • Ucraina
    • Republica Moldova
    • Bulgaria
    • Serbia
    • Ungaria
    • Diaspora
  • America de Nord
    • Canada
    • SUA
  • Alte Comunitati
    • America Latina
    • Africa
    • Asia
    • Australia
  • România
  • Analize/Invitați
    • Analize
    • Invitați
  • Interviu
  • Video
miercuri, 3 martie 2021
  • Despre noi
  • Colaboratori
  • Parteneri
  • Contact
TimpRomanesc.ro - E timpul tau! TimpRomanesc.ro - E timpul tau!
  • Europa
    • Ucraina
    • Republica Moldova
    • Bulgaria
    • Serbia
    • Ungaria
    • Diaspora
  • America de Nord
    • Canada
    • SUA
  • Alte Comunitati
    • America Latina
    • Africa
    • Asia
    • Australia
  • România
  • Analize/Invitați
    • Analize
    • Invitați
  • Interviu
  • Video
TimpRomanesc.ro - E timpul tau!
Acasă Economic / Social Modificări radicale ale regimului de taxe și impozite în UE
  • Economic / Social
  • Europa

Modificări radicale ale regimului de taxe și impozite în UE

De către Catalin Dragomir -
05/03/2020

Comisarul european pentru Economie, Paolo Gentiloni, a anunțat joi o serie de modificări radicale ale regimului de taxe și impozite în UE. Prima schimbare anunțată de executivul european este revizuirea radicală a taxării din energie, cu scopul de a descuraja utilizarea combustibililor fosili (motorină, benzină). O altă schimbare a taxării în UE anunțată de Gentilomi este introducerea unui prag minim al impozitării companiilor, astfel încât să fie descurajat comportamentul statelor care fac dumping fiscal, precum Irlanda. O asemenea măsură poate fi problematică și pentru România, care are unele dintre cele mai mici cote de impozitare aplicate companiilor.

De asemenea, Comisia Europeană va propune un nou mecanism de taxare a importurilor din afara UE bazat pe componenta de mediu a produselor importate: cu cât emisiile de carbon emise la producerea acestor bunuri e mai mare, cu atât taxele vor crește.

Gentiloni a anunțat, potrivit G4Media.ro, că actuala politică de taxare a produselor energetice din UE nu respectă noua politică europeană care are în centru protejarea mediului și transformarea blocului comunitar într-o zonă cu amprentă neutră de carbon până în 2050. Ca urmare a adoptării noii politici cunoscute sub numele Green Deal (Pactul ecologic european), Comisia Europeană va propune în curând revizuirea radicală a Directivei pentru Taxarea Energiei (Energy Tax Directive), adoptată acum 17 ani, a anunțat comisarul Gentiloni.

”Trebuie să eliminăm subvențiile implicite pentru combustibilii fosili și exceptările de taxare pentru industriile aviatice și maritime – care sunt în contracție totală cu agenda noastră de protecția mediului”, a precizat comisarul Paolo Gentiloni într-un discurs la Bruxelles.

În plus, oficialul european a spus că ”taxarea este un instrument puternic pentru a orienta comportamentul producătorilor și consumatorilor. Deci trebuie să folosim taxarea pentru a reduce emisiile de carbon și a promova alegeri mai sustenabile”. El a făcut apologia taxelor de mediu, spunând că se numără printre taxele care susțin creștere economică.

Gentiloni a anunțat și un nou regim pentru taxarea importurilor de bunuri din afara UE. Astfel, Comisia vrea să instituie o ”barieră de carbon” care să nu afecteze producția internă europeană, care trebuie să plătească prețul tranziției spre o economie verde.

Pentru a preveni concurența neloială, Comisia vrea să taxeze sever produsele importate care, în procesul de fabricație, înregistrează emisii poluante mai mari decât produsele similare din UE, a anunțat Paolo Gentilomi în discursul citat.

”E prea devreme să definim precis acest mecanism (de taxare a importurilor – n.red.). Trebuie să studiem cu atenție toate opțiunile, inclusiv din pespectiva Organizației Mondiale a Comerțului. Dar am început deja acest efort”, a spus comisarul european.

În plus, el a spus că susține o modificare radicală a mecanismului de adoptare a deciziei în UE privind taxarea. Astfel, Gentiloni a spus că vrea ca în Consiliul UE (reuniunea statelor membre) deciziile privind taxele să fie luate mai simplu, cu majoritate calificată în loc de unanimitate.

Gentiloni a mai anunțat o modificare majoră: UE va impune taxarea companiilor digitale în țara în care sunt obținute veniturile – o lovitură pentru giganții americani GAFA (Google, Amazon, Facebook și Apple) care de obicei plătesc taxe în paradisuri fiscale sau țări cu fiscalitate extrem de redusă, precum Irlanda și Luxemburg.

Reamintim că orice propunere de la Comisia Europeană de modificare a actualei legislații europene trebuie să fie aprobată de Parlamentul European și Consiliul UE.

Partajează asta:

  • Email
  • Mai mult
  • Twitter
  • Facebook

Similare

DISTRIBUIȚI
Facebook
Twitter
  • tweet
Articolul precedentDouă grădinițe din Republica Moldova, modernizate cu bani primiți de la Guvernele României și Germaniei
Articolul următor37% din totalul acționarilor din România sunt femei
Catalin Dragomir

ARTICOLE SIMILAREDE LA ACELAȘI AUTOR

Economic / Social

Vecinătatea sudică: UE propune o nouă agendă pentru Mediterana

Economic / Social

UE e ”pregătită să ajute”’ la creşterea producţiei de vaccinuri anti-Covid

Economic / Social

Răspunsul mondial la Covid 19: UE sprijină cercetarea în domeniul vaccinurilor cu o sumă suplimentară de 100 de milioane de euro

Economic / Social

Cum sunt împărțite cele 79,9 miliarde de euro pe care România le primește de la UE

Economic / Social

Uniunea Europeană verifică vânzările online de măşti şi geluri dezinfectante

Economic / Social

Liderii din UE se vor reuni într-un summit, pe 17-18 iulie, pentru un plan de relansare economică

Economic / Social

Coronavirus: UE acordă finanțare în valoare de 314 milioane de euro unor companii inovatoare în scopul combaterii virusului și al sprijinirii redresării

Economic / Social

Un miliard de euro pentru Fondul european pentru dezvoltare durabilă

Economic / Social

Comisia Europeană lansează o consultare publică privind protejarea și facilitarea investițiilor în cadrul UE

Economic / Social

Covid19 – impactul economic: 100 miliarde de euro împrumut de la UE pentru păstrarea locurilor de muncă

Economic / Social

Germania și Olanda nu vor să ajute țările indisciplinate financiar

Economic / Social

Coronavirus: 2,7 miliarde de euro din bugetul UE pentru sprijinirea sectorului medical

MESAJ DE INTERES PUBLIC
ATENȚIONĂRI DE CĂLĂTORIE
DIRECȚIONAȚI PÂNĂ LA 3,5 % DIN IMPOZITUL PE VENIT PENTRU ANUL 2019
VERIFICĂ TIMPII DE AȘTEPTARE LA FRONTIERĂ

LEGĂTURI UTILE
  • SENAT – COMISIA PENTRU COMUNITĂȚILE DE ROMÂNI DIN AFARA ȚĂRII
  • CAMERA DEPUTAȚILOR – COMISIA PENTRU COMUNITĂȚILE DE ROMÂNI DIN AFARA ȚĂRII
  • MINISTERUL AFACERILOR EXTERNE
  • DEPARTAMENTUL PENTRU ROMÂNII DE PRETUTINDENI
  • MINISTERUL SĂNĂTĂȚII
  • MINISTERUL AFACERILOR INTERNE
  • DEPARTAMENTUL PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ
MESAJ DE INTERES PUBLIC
Newsletter TIMP ROMÂNESC

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

MESAJ DE INTERES PUBLIC

MUZEUL VIRTUAL AL UNIRII

CAMPANII NAȚIONALE
CAMPANIE PENTRU PREVENIREA TRAFICULUI DE PERSOANE
CAMPANIA NAȚIONALĂ

SERVICII CONSULARE

Sistemul SOLVIT

PARTENERI

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

TimpRomanesc.ro este un proiect media dedicat românilor de pretutindeni. Editor: Asociația CENTRU ROMÂN PENTRU INIȚIATIVĂ SOCIALĂ Responsabilitatea juridică în cazul editorialelor/opiniilor/articolelor redactate de invitații permanenți sau invitații speciali aparține în exclusivitate autorilor. Dacă cineva se simte lezat într-un fel de vreun articol, poate trimite un drept la replică care va fi publicat în articolul respectiv. contact@timpromanesc.ro
Contactați-ne: contact@timpromanesc.ro - tel.0753.937.268

ȘI MAI MULTE ȘTIRI

Monitorul Oficial, accesibil gratuit integral online

03/03/2021

PMP își alege noul președinte/Se pregătește fuziunea cu PNL?

03/03/2021

Fidesz a părăsit PPE

03/03/2021

CATEGORIE POPULARĂ

  • Stiri15155
  • Europa11709
  • Economic / Social8295
  • Evenimente7902
  • România6161
  • Cultura / Culte6004
All for Joomla All for Webmasters
© Copyright 2013 - 2021 - TIMP ROMÂNESC, realizat UltraSoft Systems, Editor: Asociația CENTRU ROMÂN PENTRU INIȚIATIVĂ SOCIALĂ
DIRECȚIONAȚI PÂNĂ LA 3,5%

DIN IMPOZITUL PE VENIT PENTRU ANUL 2020

FORMULARUL PRECOMPLETAT AICI

TERMEN LIMITĂ 25 MAI 2021

MAI MULTE ARTICOLE
Economic / Social

Cea de-a 36-a Întâlnire a Grupului de lucru “Ape Subterane”

Andras Rozalia -
04/04/2019
În marja deținerii de către România a Președinției Consiliului Uniunii Europene, Ministerul Apelor și Pădurilor în colaborare cu Comisia Europeană au organizat în perioada...

loading Anulare
Articolul n-a fost trimis - verifică adresele tale de email!
Verificarea emailului a eșuat., te rog încearcă din nou
Regret, blogul tău nu poate partaja articole prin email.