Acasă America Latina Opt medalii pentru România la Jocurile Olimpice de Tineret

Opt medalii pentru România la Jocurile Olimpice de Tineret

Delegaţia României a încheiat Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires cu un bilanţ de 8 medalii, 2 de aur, 3 de argint, 3 de bronz, anunță COSR.Delegaţia României s-a clasat pe locul 27 în clasamentul pe naţiuni la finalul zilei de miercuri, cu 8 medalii – 2 de aur, 3 de argint, 3 de bronz. Aurul a fost câştigat de judoka Adrian Şulcă (cat. 81 kg) şi de halterofila Sabina Baltag (cat. 53 kg), argintul a fost obţinut de înotătorul Daniel Martin (la 100 şi 200 m spate) şi la dublu rame masculin (canotorii Florin Nicolae Arteni-Fîntînariu şi Alexandru Laurenţiu Danciu), iar medaliile de bronz au fost adjudecate de halterofila Mihaela Valentina Cambei (cat. 48 kg), echipajul de dublu rame feminin (Tabita Maftei şi Alina Maria Baleţchi) şi de Andreea Dragoman (tenis de masă).

Din echipa Olimpică a României pentru Buenos Aires au făcut parte 34 de sportivi, 21 de fete şi 13 băieţi, care au concurat la 14 discipline sportive.