Acasă Asia Performanță la Gimnastică Aerobică

Performanță la Gimnastică Aerobică

La Mondialele de Gimnastică Aerobică, disputate în perioada 17 – 19 iunie la Incheon, în Coreea de Sud, România a obținut trei medalii. Sâmbătă, Corina Constantin a devenit campioană mondială în proba de individual feminin, cu un punctaj de 22.050. Constănțeanca de 24 de ani le-a devansat pe chinezoaica Yangyang Yu (21.750) și pe franțuzoaica Aurelie Joly (21.325). Punctajul foarte bun al Corinei Constantin din finala individuală a contribuit și la medalia de argint obținută de România în proba pe echipe. Pentru acest loc secund au mai contribuit Lavinia Panaete și Dacian Barna în proba pe perechi, Lucian Săvulescu, Lavinia Panaete și Dacian Barna în proba de trio, Bianca Gorgovan, Gabriel Bocșer, Lavinia Panaete, Lucian Săvulescu și Andreea Bogati în proba de grup, și Anca Surdu, Mădălina Cioveie, Andreea Bogati, Alexandra Oprea, Andreea Darie, Laura Cristache, Denisa Ganea și Bianca Becze în proba de dans aerobic. Cu un total de 18 puncte, echipa tricoloră a urcat pe treapta secundă a podiumul, fiind devansată de China, care a obținut un total de 14 puncte, în timp ce pe locul al treilea a încheiat Coreea de Sud, cu 21 de puncte.

Ultima zi de întreceri a adus și un bronz delegației României, obținut în proba de grup de către Gabriel Bocser, Bianca Gorgovan, Lucian Săvulescu, Lavinia Panaete și Dacian Barna. Prestația celor cinci a fost notată cu 20.994, fiind devansați de grupul Chinei (21.944) și de cel al Italiei (21.094). În afara locurilor de pe podium, Lucian Săvulescu, Lavinia Panaete și Dacian Barna au încheiat pe poziția a patra în proba de trio, Anca Surdu, Mădălina Cioveie, Andreea Bogati, Alexandra Oprea, Andreea Darie, Laura Cristache, Denisa Ganea și Bianca Becze au ocupat locul al cincilea în proba de dans aerobic, iar Lavinia Panaete și Dacian Barna au terminat pe șase în proba de perechi. De asemenea, grație prestațiilor de la aceste Campionate Mondiale, România a obținut dreptul de a participa în probele de perechi, grup și dans aerobic la Jocurile Mondiale, care vor avea loc la în iulie 2017, la Wroclaw, în Polonia. Cu cele trei medalii obținute, România a încheiat pe poziția a treia cea de-a 14-a ediție a Campionatelor Mondiale de Gimnastică Aerobică, fiind devansată de China, cu șase medalii (două de aur, trei de argint și una de bronz), și de Coreea de Sud, care a strâns tot trei medalii, însă echipa gazdelor a terminat cu două de aur și una de bronz. La competiția găzduită de Namdong Gymnasium din Incheon au participat 302 gimnaști din 41 de țări, informează Romania-actualitati.ro