Acasă Europa Performanță românească la Campionatul Mondial de haltere

Performanță românească la Campionatul Mondial de haltere

Sportiva Loredana Toma a cucerit trei medalii de aur la Campionatele Mondiale de haltere, desfășurate la Anaheim, în Statele Unite. Aceasta a reușit 109 kg la stilul smuls, 128 kg la stilul aruncat și 237 la totalul olimpic. Totodată, Dumitru Captari a câștigat o medalie de bronz la 77 de kilograme.

Este primul titlu obținut de România la categoria total după o pauză de 14 ani.

„La Campionatul Mondial e clar că ai  adversari puternici. Loredana s-a depășit pe ea însăși pentru că a câștigat 3 medalii de aur. Ea este o sportivă valoroasă și are viitorul înainte”, a afirmat președintele COSR, Mihai Covaliu, potrivit realitatea.net.

Loredana Toma era principala speranţă la o medalie a delegaţiei României la competiţia din California. Anul acesta, sportiva în vârstă de 22 de ani a mai obținut șase medalii de aur la competițiile din Albania și Croația.

Captari a obținut bronzul cu 156 de kilograme, fiind devansat în clasament de egipteanul Mohamed Ihab Youssef Ahmed Mahmoud, medaliat cu aur, cu 165 kg și  turkmenul Rejepbay Rejepov, 158 kg.