Facebook Mail X Youtube
  • Europa
    • Ucraina
    • Republica Moldova
    • Bulgaria
    • Serbia
    • Ungaria
    • Diaspora
  • America de Nord
    • Canada
    • SUA
  • Alte Comunitati
    • America Latina
    • Africa
    • Asia
    • Australia
  • România
  • Analize/Invitați
    • Analize
    • Invitați
  • Interviu
  • Video
Căutați
marți, 12 mai 2026
  • Despre noi
  • Colaboratori
  • Parteneri
  • Contact
Facebook Mail X Youtube
TimpRomanesc.ro - E timpul tau! TIMP ROMÂNESC
TimpRomanesc.ro - E timpul tau! TimpRomanesc.ro - E timpul tau!
  • Europa
    • Ucraina
    • Republica Moldova
    • Bulgaria
    • Serbia
    • Ungaria
    • Diaspora
  • America de Nord
    • Canada
    • SUA
  • Alte Comunitati
    • America Latina
    • Africa
    • Asia
    • Australia
  • România
  • Analize/Invitați
    • Analize
    • Invitați
  • Interviu
  • Video
Acasă Asia Președintele Senatului, Mircea Abrudean, în dialog cu investitori și înalți demnitari japonezi
  • Asia
  • Economic / Social
  • Politic
  • România

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, în dialog cu investitori și înalți demnitari japonezi

De către
A.R.
-
28/06/2025
Acțiune
Facebook
WhatsApp
    Romania japonia

    Mircea Abrudean, președintele Senatului, a avut întâlniri de lucru cu înalți reprezentanți ai instituțiilor și mediului de afaceri din Tokyo, în contextul vizitei la nivel înalt din perioada 25-28 iunie a.c. în Japonia, cu ocazia Expo Osaka 2025.
    În cadrul întrevederii cu Mircea Abrudean, Președintele Camerei Reprezentanților din Dieta Japoniei, Excelența Sa Fukushiro Nukaga, a transmis un mesaj de încurajare, subliniind: „România trebuie să se bazeze pe Japonia în mod util. Spuneți-ne cum putem să ajutăm. Este momentul vostru să străluciți.”
    Partea română a apreciat deschiderea și cunoașterea aprofundată pe care Președintele Camerei Reprezentanților le are față de România, domnia sa arătând că a vizitat țara în anul 1989 și a urmărit constant evoluțiile de după acea perioadă.
    Totodată, s-a evidențiat contribuția activă pe care Excelența Sa Fukushiro Nukaga a avut-o la fundamentarea Parteneriatului Strategic bilateral. În acest context, partea română a adresat invitația de a efectua o vizită de lucru la București, cu scopul identificării unor modalități concrete de a aduce cooperarea parlamentară româno-japoneză la nivelul Parteneriatului Strategic, inclusiv prin organizarea unor forumuri de specialitate dedicate domeniilor energiei, inovării, educației și economiei.
    În cadrul întrevederii cu Akiko Ikuina, viceministru parlamentar pentru afaceri externe, partea română a exprimat recunoștința pentru sprijinul acordat Ucrainei și Republicii Moldova în contextul agresiunii Federației Ruse împotriva Ucrainei.
    Viceministrul a evidențiat dorința părții japoneze de a intensifica cooperarea economică cu România, inclusiv prin oportunitățile oferite de Expoziția de la Osaka. De asemenea, partea japoneză și-a exprimat aprecierea față de vizita delegației române în Japonia, considerând că aceasta contribuie substanțial la aprofundarea Parteneriatului Strategic.
    În cadrul celor două întrevederi, delegația română a pledat pentru:
    ▪ continuarea sprijinului Japoniei în procesul de aderare a României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), obiectiv strategic național;
    ▪ o implicare mai activă a Japoniei în consolidarea arhitecturii de securitate în regiunea Mării Negre;
    ▪ valorificarea potențialului României de principal hub logistic pentru reconstrucția Ucrainei;
    ▪ intensificarea participării sectorului privat japonez în proiectele Inițiativei celor Trei Mări;
    ▪ aprofundarea parteneriatului Uniunea Europeană–Japonia în domenii de interes comun, precum securitate, combaterea amenințărilor hibride, investiții, conectivitate, știință, tehnologie și inovare.
    Ambii înalți demnitari japonezi au subliniat, în concluzie, că vizita delegației române a avut o contribuție concretă și semnificativă la consolidarea Parteneriatului Strategic dintre România și Japonia.
    În contextul consolidării relațiilor economice și tehnologice bilaterale, partea română a adresat invitația Confederației Patronatelor din Japonia – Keidanren – de a efectua o vizită în România pentru a participa la Forumul Inovării România–Japonia, care va avea loc în luna octombrie, la Iași. De asemenea, partea română a încurajat implicarea activă a membrilor Keidanren în proiecte strategice de dezvoltare, România reprezentând în prezent cel mai important hub logistic pentru reconstrucția Ucrainei.
    Reprezentanții români adresează mulțumiri lui Toshiaki Higashihara, vicepreședinte Keidanren și reprezentant Hitachi, precum și lui Ichiro Hara, reprezentant Mitsubishi, și lui Yoji Saito, director Keidanren, pentru dialogul constructiv purtat pe parcursul întâlnirilor bilaterale.
    Compania Mitsubishi și-a exprimat intenția de a contribui activ la modernizarea transportului public din România, iar Hitachi și-a manifestat disponibilitatea de a sprijini proiectele de modernizare a sistemului feroviar la nivel național, dar și realizarea fabricilor care să producă componente SMR (reactoare nucleare modulare).
    Pentru informarea publicului, se subliniază că Keidanren reprezintă cea mai amplă și influentă organizație de afaceri din Japonia, reunind marile corporații nipone din domenii precum industria auto, electronică, sectorul bancar, energie și alte ramuri strategice. Membrii Keidanren, între care se regăsesc companii precum Toyota, Sumitomo, Mitsui & Co., Sony sau Panasonic, contribuie la economia Japoniei cu aproximativ 300–420 trilioane yeni, echivalentul a circa 50–70% din produsul intern brut al Japoniei.
    În cadrul consultărilor, partea română a avut de asemenea plăcerea de a dialoga cu Tadaoki Nishimura, vicepreședinte executiv al NTT Data. Compania NTT Data a inaugurat recent, la Cluj-Napoca, un Centru de Dezvoltare Software România–Japonia, demers care reflectă încrederea investitorilor japonezi în perspectivele economiei românești. Președintele Senatului a reamintit de propunerea înaintată primarului orașului Osaka, Hideyuki Yokoyama, de înfrățire cu orașul Cluj-Napoca, având în vedere importanța Clujului pe harta investițiilor japoneze.
    Partea română a subliniat importanța extinderii activității acestui centru și creșterii investițiilor companiei în România. În acest sens, conducerea NTT Data a anunțat intenția de a majora cu aproximativ 300% prezența sa în România, cu condiția menținerii unui climat politic și economic stabil.
    Se reamintește că grupul Nippon Telegraph and Telephone Data (NTT) are în prezent peste 1.800 de angajați în România și o cifră anuală de afaceri care depășește 100 milioane euro, compania furnizând inclusiv servicii digitale pentru cetățenii municipiului Cluj-Napoca.
    Președintele Senatului i-a mulțumit fostului ministru al Economiei, Comerțului și Industriei și actual membru al Camerei Reprezentanților, Yasutoshi Nishimura, pentru contribuția decisivă la creșterea relațiilor economice și pregătirea Parteneriatului Strategic România-Japonia. Cei doi au convenit ca luna octombrie să fie una de vârf în domeniul activării relațiilor economice, atât la Tokyo, cât și la Iași, în cadrul Forumului Inovării România-Japonia. La Osaka, la sfârșitul lunii septembrie, și la Tokyo, la începutul lunii octombrie, vor fi prezente companii din Cluj, Clujul fiind un hub important de dezvoltare a relațiilor economice româno-japoneze. Fostul ministru a apreciat că, după încheierea războiului din Ucraina, România trebuie să devină nu doar un hub logistic pentru reconstrucție, ci și un pol turistic major, turiștii japonezi apreciind în mod deosebit Transilvania. De asemenea, ministrul a subliniat admirația sa față de industria textilă din România, pe care a reușit să o cunoască direct, în cadrul vizitei pe care a efectuat-o la București.

     

    Acțiune
    Facebook
    WhatsApp
      Articolul precedentCSAT, convocat de președinte pentru luni, 30 iunie
      Articolul următorComisia propune scutirea vehiculelor grele cu emisii zero de la taxele rutiere până în 2031
      A.R.

      ARTICOLE SIMILAREDE LA ACELAȘI AUTOR

      Img2034
      Asia

      Prelegeri despre România la Liceul Hamamatsu Seisei din Shizuoka, Japonia

      Centrul pentru Optică de Mare Putere de la Măgurele
      Asia

      A început construirea Centrului pentru Optică de Mare Putere de la Măgurele

      Corul madrigal in japonia
      Asia

      Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” – turneu extraordinar în Japonia

      Expo 2025 osaka abrudan2
      Asia

      Președintele Senatului, la Ziua Națională a României de la Expo 2025 Osaka

      Alte comunitati

      Turneu de muzică electronică în Japonia

      Asia

      Paștele sărbătorit la Pavilionul României de la EXPO Osaka, Japonia

      Asia

      Locul I în Europa și locul III în clasamentul pe națiuni pentru România, la Olimpiada Internațională de Fizică

      Asia

      Ei nu pot fi model?

      Asia

      Vizita prim-ministrului Nicolae Ciucă în Japonia cu prilejul funeraliilor de stat ale fostului premier nipon Shinzo Abe 

      Stiri

      Trei medalii de aur și una de argint pentru elevii români la Olimpiada Internațională de Chimie 2021

      America de Nord

      India, Japonia, Germania şi Brazilia redeschid tema privind necesitatea lărgirii Consiliului de Securitate al ONU

      Asia

      Cei șase români de pe vasul de croazieră Diamond Princess, care au cerut să revină în țară, ajung acasă mâine

      mai 2026
      L Ma Mi J V S D
       123
      45678910
      11121314151617
      18192021222324
      25262728293031
      « apr.    
      Foto modul lucrator sezonier

      MESAJ DE INTERES PUBLIC

      PLATFORMA NAȚIONALĂ DESPRE VACCINAREA COVID
      VERIFICĂ TIMPII DE AȘTEPTARE LA FRONTIERĂ

      MESAJ DE INTERES PUBLIC

      Image0 jpeg

      LEGĂTURI UTILE

      • SENAT – COMISIA PENTRU COMUNITĂȚILE DE ROMÂNI DIN AFARA ȚĂRII
      • CAMERA DEPUTAȚILOR – COMISIA PENTRU COMUNITĂȚILE DE ROMÂNI DIN AFARA ȚĂRII
      • MINISTERUL AFACERILOR EXTERNE
      • DEPARTAMENTUL PENTRU ROMÂNII DE PRETUTINDENI
      • MINISTERUL SĂNĂTĂȚII
      • MINISTERUL AFACERILOR INTERNE
      • DEPARTAMENTUL PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ

      Newsletter TIMP ROMÂNESC

      Enter your email address:

      Delivered by FeedBurner

      MESAJ DE INTERES PUBLIC

      Buton nou atentionari

      CAMPANII NAȚIONALE

      Distruge zidul indiferentei

      SERVICII CONSULARE

      Sistemul SOLVIT

      Imagine 2022 01 30

      PARTENERI

      1

      1

      1

      1

      1
      1
      1
      1
      1
      1
      1
      1
      TimpRomanesc.ro - E timpul tau!
      TimpRomanesc.ro este un proiect media dedicat românilor de pretutindeni. Editor: Asociația CENTRU ROMÂN PENTRU INIȚIATIVĂ SOCIALĂ Responsabilitatea juridică în cazul editorialelor/opiniilor/articolelor redactate de invitații permanenți sau invitații speciali aparține în exclusivitate autorilor. Dacă cineva se simte lezat într-un fel de vreun articol, poate trimite un drept la replică care va fi publicat în articolul respectiv. contact@timpromanesc.ro
      Contactați-ne: contact@timpromanesc.ro - tel.0753.937.268
      Facebook Mail X Youtube

      ȘI MAI MULTE ȘTIRI

      Relatia Maiei Sandu

      INSCOP Research: Activitatea Maiei Sandu 

      Economic / Social 11/05/2026
      Cannes

      Festivalul de Film de la Cannes

      Cultura / Culte 11/05/2026
      Sylvain audet gainar

      Întâlnire cu scriitorul Sylvain Audet-Găinar, autorul volumului „80 mots de Roumanie“,...

      Cultura / Culte 11/05/2026

      CATEGORIE POPULARĂ

      • Stiri25517
      • Europa18459
      • Economic / Social14388
      • România13725
      • Evenimente8671
      • Cultura / Culte8237
      © Copyright 2013 - 2023 - TIMP ROMÂNESC, realizat UltraSoft Systems, Editor: Asociația CENTRU ROMÂN PENTRU INIȚIATIVĂ SOCIALĂ
      Translate »
      Administrează consimțămintele pentru cookie-uri
      Folosim cookie-uri pentru a optimiza site-ul dvs. și serviciul nostru.
      Functional cookies Mereu activ
      The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
      Preferințe
      Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
      Statistici
      Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
      Marketing
      The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
      • Administrează opțiunile
      • Administrează serviciile
      • Administrează vânzătorii {vendor_count}
      • Citește mai multe despre aceste scopuri
      View preferences
      • {title}
      • {title}
      • {title}
      MAI MULTE ARTICOLE
      Relatia Maiei Sandu
      Economic / Social

      INSCOP Research: Activitatea Maiei Sandu 

      A.R. - 11/05/2026 0
      Conform sondajului „Percepția românilor cu privire la Republica Moldova", realizat în cadrul proiectului "Barometrul Informat.ro – INSCOP Research", ediția a X-a, două treimi dintre...