Acasă Europa România a câștigat Balcaniada de la Sarajevo

România a câștigat Balcaniada de la Sarajevo

România s-a clasat pe primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de înot pentru juniori, desfăşurate la Sarajevo, potrivit unui comunicat al Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Echipa noastră a cucerit 22 de medalii, dintre care 10 de aur, 6 de argint şi 6 de bronz, devansând Slovenia şi Turcia la competiţia la care au participat sportivi din 12 ţări.

Daniel Martin a obţinut cea mai bună performanţă din concurs la masculin, cu 846 puncte în tabela internaţională de punctaj. Medalii de aur au cucerit Daniel Martin (6 medalii: 50 m spate – record balcanic; 100 m fluture – record naţional şi balcanic, 50 m fluture, 200 m spate, 200 m liber, 100 m spate), Alexandru Stoica (50 m liber), Maria Gâdea (2 medalii: 200 mixt şi 400 m mixt), precum şi la ştafetă 4×100 m mixt masculin (Martin, Ionescu, Haiducu, Stoica).

Medaliile de argint au fost obţinute de Maria Gâdea (200 m bras), Radu Vaipan (50 m bras), Laurenţiu Haiducu (2 medalii: 200 m fluture şi 400 m mixt) şi ştafetele de 4×100 m liber feminin (Dascăl, Ivan, Dănilă, Gâdea) şi 4×200 m liber masculin (Stoica, Popazov, Pop, Martin).

Medaliile de bronz au fost adjuedecate de Jasmine Ivan (50 m liber), Răzvan Marinescu Popazov (2 medalii: 1.500 m liber şi 400 m mixt), Henrietta Fangli (100 m bras), ştafeta feminină de 4×200 m liber (Dascăl, Ivan, Dănilă, Gâdea) şi ştafeta masculină de 4×100 liber (Stoica, Drugă, Nicuşan, Martin).