• Europa
    • Ucraina
    • Republica Moldova
    • Bulgaria
    • Serbia
    • Ungaria
    • Diaspora
  • America de Nord
    • Canada
    • SUA
  • Alte Comunitati
    • America Latina
    • Africa
    • Asia
    • Australia
  • România
  • Analize/Invitați
    • Analize
    • Invitați
  • Interviu
  • Video
Căutați
luni, 5 iunie 2023
  • Despre noi
  • Colaboratori
  • Parteneri
  • Contact
Conectare
Bine ați venit! Autentificați-vă in contul dvs
Forgot your password? Get help
Termeni și condiții
Recuperare parola
Recuperați-vă parola
O parola va fi trimisă pe adresa dvs de email.
TimpRomanesc.ro - E timpul tau! TIMP ROMÂNESC
TimpRomanesc.ro - E timpul tau! TimpRomanesc.ro - E timpul tau!
  • Europa
    • Ucraina
    • Republica Moldova
    • Bulgaria
    • Serbia
    • Ungaria
    • Diaspora
  • America de Nord
    • Canada
    • SUA
  • Alte Comunitati
    • America Latina
    • Africa
    • Asia
    • Australia
  • România
  • Analize/Invitați
    • Analize
    • Invitați
  • Interviu
  • Video
Acasă Economic / Social Săptămâna de lucru de 4 zile: Avantaje și dezavantaje
  • Economic / Social
  • Europa
  • Interviuri / Analize
  • Stiri

Săptămâna de lucru de 4 zile: Avantaje și dezavantaje

De către
A.R.
-
15/05/2023 Data modificata: 15/05/2023
Share
Facebook
Twitter
WhatsApp

    Multora le face cu ochiul ideea de a lucra doar patru zile pe săptămână, gândindu-se că s-ar bucura de o zi liberă în plus. Unele țări au experimentat deja acest moment, altele au rămas fidele programului clasic de lucru.

    Există două modele ale săptămânii de lucru de patru zile. Unul împarte cele 40 de ore săptămânale de lucru în patru zile, ceea ce înseamnă că angajații muncesc câte zece ore zilnic. Belgia le permite angajaților să aleagă între a munci cinci zile pe săptămână și a lucra doar patru zile, dar mai intense, pe săptămână. Numărul de ore prestate este același.

    Celălalt model diferă de săptămâna clasică de lucru și prevede ca angajații să muncească 80% din timpul de lucru săptămânal cu același salariu. Islanda a testat această schemă între 2015 și 2019 pentru a vedea cât de eficientă poate fi o săptămână scurtă de lucru cu salariile nemodificate. Spania a început un test similar în această primăvară cu firme mici și mijlocii, unde 30% din personal lucrează cu 10% mai puțin pe săptămână pe același salariu. Iar Franța plănuiește să testeze un program de 35 de ore pe săptămână, împărțite pe patru zile de muncă, în administrația publică.

    Rămâne de văzut care variantă se va dovedi mai bună. Cert este că și alte state, precum Noua Zeelendă, Japonia și Statele Unite, analizează această idee.

    Săptămâna de lucru de patru zile încă se află în faza de teste, iar viabilitatea sa încă nu este incontestabilă. Euronews a analizat avantajele și dezavantajele acestui concept.

    Avantajele săptămânii de 4 zile de lucru:

    Productivitate cu mai puțin stres

    Mai multe proiecte-pilot au dat rezultate pozitive. De exemplu, un studiu britanic publicat în 2023 a arătat că angajații au fost mai puțin stresați și au avut un risc mai mic de a suferi de afecțiuni precum epuizarea când au lucrat patru zile pe săptămână. Anxietatea, oboseala și tulburările de somn au scăzut.

    Per total, 61 de companii cu aproximativ 2.900 de angajați au luat parte la studiu, iar majoritatea firmelor au declarat că doresc să păstreze săptămâna de lucru de patru zile, multe invocând ca argument faptul că angajații s-au simțit mai bine să lucreze după acestă schemă.

    Mai puține absențe din motive medicale

    Cei care muncesc patru zile pe săptămână își iau mai rar zile libere din motive medicale pentru că au mai mult timp liber pentru a se recupera și se confruntă cu mai puțin stres, spune Hannah Schade, terapeut ocupațional la Centrul de cercetare pentru câmpul muncii și factori umani din Leibnitz, din cadrul Universității de la Dortmund. Aceste date sunt de ajutor la analiza financiară a săptămânii de lucru de patru zile, spune ea.

    Companiile trebuie să ia în calcul numărul angajaților care își iau liber din motive medicale și care se confruntă cu afecțiuni mintale dacă rămân la săptămâna clasică de lucru.

    Creșterea egalității și combaterea lipsei de forță de muncă

    Săptămâna de lucru de patru zile ar putea ajuta Germania să facă față penuriei de forță de muncă, consideră Bernd Fitzenberger, directorul Institutului de Cercetare a Ocupării Forței de Muncă. Această soluție ”face locurile de muncă mai atrăgătoare, crescând numărul celor care aplică în sectoarele în care companiile caută cu disperare angajați”, a spus el.

    Firmele ar avea și ele de câștigat – altfel, acest concept n-ar fi viabil. ”Fiecare companie care oferă săptămâna de lucru de patru zile”, este de părere Hannah Schade, argumentând că firmele care oferă acest program devin mai atractive pentru potențiali angajați eficienți. ”În schimb, oamenii vor fi dispuși să accepte alte lucruri”, adaugă ea.

    Dincolo de avantajele asupra sănătății, săptămâna scurtă de lucru joacă un rol și în promovarea egalității. Studiul din Marea Britanie a arătat că bărbații care lucrează patru zile sunt mai implicați în sarcinile de acasă, în îngrijirea copiilor și a rudelor. Acest lucru le-ar permite familiilor să împartă mai bine munca cu creșterea copiilor și le-ar da posibilitatea femeilor care nu locuiesc singure să treacă mai ușor la un program full-time și să-și dezvolte cariera.

    Beneficii pentru mediu

    E greu de măsurat dacă o reducere a numărului de ore de lucru va avea un efect pozitiv asupra mediului. Potrivit Konzeptwerk Neue Ökonomie, o organizație din Leipzig, săptămâna de patru zile de lucru ar putea reduce energia și resursele consumate de industrii și de navetiști. Reducerea amprentei personale de carbon depinde, însă, de stilul de viață al fiecăruia.

    Dezavantajele săptămânii de lucru de patru zile

    Mai mult stres

    Pentru unii, să lucreze doar patru zile pe săptămâna ar însemna o zi de lucru mai puțin pe săptămână, deci o zi în plus fără stresul de la serviciu. Pentru mulți alții, însă, acel stres din ziua a cincea s-ar muta spre cele patru zile de lucru rămase.

    Unul dintre dezavantajele acestui tip de program este tendința de a îndesa mai multă muncă în mai puține ore de muncă, spune economistul Bernd Fitzenberger. Iar când trebuie să faci mai multe lucruri într-un timp mai scurt, rezultatul este adesea mai mult stres.

    Modelul belgian de patru zile, de pildă, are 40 de ore de lucru pe săptămână împărțite la patru zile. Ca alternativă, angajații își pot reduce numărul de ore muncite, dar asta înseamnă câștiguri mai mici.

    Productivitatea e greu de măsurat

    Mediul de afaceri este deseori sceptic la ideea săptămânii reduse de lucru. Printre alte motive, acest lucru se datorează dificultății de a măsura productivitatea, spune Holger Schäfer, cercetător la Institutul Economic German (IW) din Koln. Potrivit IW, e greu de constatat în mod precis cum influențează în bine acest program eficiența unei companii.

    Săptămâna de patru zile de lucru poate aduce și costuri mai mari, dacă reducerea orelor de lucru sau repartizarea lor în doar patru zile nu sunt compensate de creșterea ori menținerea eficienței, spune Fitzenberger.

    Reducerea competitivității

    Freie Demokraten (FDP), Partidul Liber Democrat din Germania, se teme că scurtarea săptămânii de lucru ar putea diminua competitivitatea industrială. ”În condițiile penuriei de angajați calificați, propunerea unei săptămâni de lucru de patru zile este de neînțeles”, a declarat Christian Dürr, liderul grupului parlamentar FDP, pentru trustul de presă Funke Mediengruppe.

    Fitzenberger consideră că problema poate fi rezolvată prin introducerea inovațiilor tehnologice. Cu toate acestea, el se întreabă în ce măsură o săptămână de patru zile se va potrivi diferitelor sectoare economice. Și astfel ajungem la un alt neajuns.

    Un program nepotrivit pentru multe sectoare

    Săptămâna redusă de lucru ar aduce probleme insurmontabile pentru unele activități. ”Devine o provocare în sectoare unde serviciile trebuie asigurate permanent (…)”, spune Fitzenberger, arătând că acest program va fi greu de aplicat în domeniile asistenței medicale și sociale, în serviciile de siguranță și de transport. ”Dacă am implementa rigid, în același fel, astfel de prevederi în toate sectoarele, ar afecta competitivitatea”, este de părere economistul german.

    Concluzia: e nevoie de o schimbare de perspectivă

    Săptămâna scurtă de lucru trebuie văzută dintr-o perspectivă pe termen lung, consideră Hannah Schade. Asta pentru că mai puțini angajați care își iau liber din motive medicale reprezintă un efect pozitiv pentru economie, în timp.

    În plus, subliniază ea, va fi nevoie de timp pentru ca angajații și companiile să se ajusteze la noul mod de lucru. Psihoterapeuta admite că ”schimbările implică întotdeauna riscuri” și declanșează temeri inerente.

    Cu toate acestea, judecând după rezultatele unui sondaj de anul trecut care arată că trei sferturi din respondenți s-ar bucura ca angajatorii lor să treacă la programul de lucru de patru zile pe săptămână, e clar că acest concept este popular. Iar angajații cu vârsta sub 40 de ani sunt cei mai atrași de acest program – un semnal pe care companiile trebuie să-l ia în considerare. – sursa: Spotmedia.ro

    Share
    Facebook
    Twitter
    WhatsApp
      Articolul precedentPosibile blocaje de circulație rutieră în Danemarca
      Articolul următorBeijingul trimite un reprezentant special la Kiev și Moscova
      A.R.

      ARTICOLE SIMILAREDE LA ACELAȘI AUTOR

      Cultura / Culte

      Andra Botez Quintet la cea de-a XI-a ediție a JAZZ’n Chișinău International Festival

      Economic / Social

      Franța – Circulație feroviară, transport public și zboruri perturbate

      Europa

      Stoltenberg i-a cerut din nou lui Erdogan să ridice vetoul privind aderarea Suediei la Alianță

      Economic / Social

      Starea de urgenţă în R. Moldova, prelungită pentru o perioadă de 60 de zile

      Economic / Social

      Italia: Perturbări ale transportului public și aerian

      Alte comunitati

      Reprezentarea României de către ministrul Bogdan Aurescu la ceremonia de învestire a Președintelui Republicii Turcia, Recep Tayyip Erdoğan

      Alte comunitati

      Iulia Ghiță expune în cadrul proiectului de artă performativă și vizuală BEDS Turku din Finlanda

      Bulgaria

      Festivalul „Zlatnata Gadulka” la Ruse

      Economic / Social

      Președintele Klaus Iohannis premiat în Germania

      iunie 2023
      L Ma Mi J V S D
       1234
      567891011
      12131415161718
      19202122232425
      2627282930  
      « mai    

      MESAJ DE INTERES PUBLIC

      VERIFICĂ TIMPII DE AȘTEPTARE LA FRONTIERĂ

      MESAJ DE INTERES PUBLIC

      LEGĂTURI UTILE

      • SENAT – COMISIA PENTRU COMUNITĂȚILE DE ROMÂNI DIN AFARA ȚĂRII
      • CAMERA DEPUTAȚILOR – COMISIA PENTRU COMUNITĂȚILE DE ROMÂNI DIN AFARA ȚĂRII
      • MINISTERUL AFACERILOR EXTERNE
      • DEPARTAMENTUL PENTRU ROMÂNII DE PRETUTINDENI
      • MINISTERUL SĂNĂTĂȚII
      • MINISTERUL AFACERILOR INTERNE
      • DEPARTAMENTUL PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ

      Newsletter TIMP ROMÂNESC

      Enter your email address:

      Delivered by FeedBurner

      MESAJ DE INTERES PUBLIC

      CAMPANII NAȚIONALE

      SERVICII CONSULARE

      Sistemul SOLVIT

      PARTENERI

      1

      1

      1

      1

      1
      1
      1
      1
      1
      1
      1
      1
      TimpRomanesc.ro - E timpul tau!
      TimpRomanesc.ro este un proiect media dedicat românilor de pretutindeni. Editor: Asociația CENTRU ROMÂN PENTRU INIȚIATIVĂ SOCIALĂ Responsabilitatea juridică în cazul editorialelor/opiniilor/articolelor redactate de invitații permanenți sau invitații speciali aparține în exclusivitate autorilor. Dacă cineva se simte lezat într-un fel de vreun articol, poate trimite un drept la replică care va fi publicat în articolul respectiv. contact@timpromanesc.ro
      Contactați-ne: contact@timpromanesc.ro - tel.0753.937.268

      ȘI MAI MULTE ȘTIRI

      Andra Botez Quintet la cea de-a XI-a ediție a JAZZ’n Chișinău...

      Cultura / Culte 05/06/2023

      Franța – Circulație feroviară, transport public și zboruri perturbate

      Economic / Social 05/06/2023

      Stoltenberg i-a cerut din nou lui Erdogan să ridice vetoul privind...

      Europa 05/06/2023

      CATEGORIE POPULARĂ

      • Stiri20587
      • Europa15102
      • Economic / Social11181
      • România9679
      • Evenimente8352
      • Cultura / Culte7183
      © Copyright 2013 - 2023 - TIMP ROMÂNESC, realizat UltraSoft Systems, Editor: Asociația CENTRU ROMÂN PENTRU INIȚIATIVĂ SOCIALĂ
      Translate »
      Administrează consimțămintele pentru cookie-uri
      Folosim cookie-uri pentru a optimiza site-ul dvs. și serviciul nostru.
      Functional cookies Mereu activ
      The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
      Preferințe
      Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
      Statistici
      Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
      Marketing
      The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
      Administrează opțiunile Administrează serviciile Administrează vânzătorii Citește mai multe despre aceste scopuri
      View preferences
      {title} {title} {title}
      MAI MULTE ARTICOLE
      Cultura / Culte

      Andra Botez Quintet la cea de-a XI-a ediție a JAZZ’n Chișinău...

      A.R. - 05/06/2023 0
      Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” la Chișinău sprijină participarea Andra Botez Quintet la cea de-a XI-a ediție a „JAZZ’n Chișinău International Festival”, care va...