Acasă Europa Şapte medalii pentru România, la Openul European de Judo desfăşurat la Ploiești

Şapte medalii pentru România, la Openul European de Judo desfăşurat la Ploiești

România a obținut șapte medalii, două de aur, două de argint și trei de bronz, la Openul European de judo pentru cadeți desfășurat sâmbătă și duminică în Sala Olimpia din Ploiești, informează Agerpres.

România, care a participat cu nu mai puțin de 121 de judoka, dintre care 71 la masculin și 50 la feminin, a mai avut și 8 clasări pe locul 5.

Medaliile de aur au fost cucerite de Andrei Pîrloga (cat. 73 kg) și de Eduard Șerban (cat. 90 kg), argintul a fost câștigat de Adrian Sulca (66 kg) și Paula Gliga (57 kg), în timp ce bronzul a fost adjudecat de Silvia Gherman (40 kg), Cosmina Dănilă (+70 kg) și Alexandru Roman (+90 kg).

Au ratat medaliile de bronz Mircea Tomescu (cat. 50 kg), Paul Onofrei (cat. 55 kg), Szilard Radvanszki (60 kg), Eduard Pescăruș (+90 kg), Anamaria Stroe (40 kg), Damaris Funeczan (63 kg), Diana Marcu (70 kg), Hanna Kosza (+70 kg).

La competiție au participat 517 judoka din 27 de țări, 335 la masculin și 182 la feminin.

În clasamentul pe medalii, Ungaria a ocupat primul loc, cu 5 de aur și 4 de bronz, urmată de România, 2-2-3, Croația, 2-0-2, Republica Moldova, 2-0-1, etc.