Acasă America de Nord Simona Halep desemnată jucătoarea de tenis a lunii februarie de WTA

Simona Halep desemnată jucătoarea de tenis a lunii februarie de WTA

Simona Halep, locul 3 WTA, câştigătoare a ultimei ediţii a turneului Premier 5 de la Dubai, a fost desemnată jucatoarea de tenis a lunii februarie, într-o anchetă desfaşurată pe site-ul oficial al WTA. Simona Halep a obţinut 73%, iar celelalte două nominalizate, Lucie Safarova şi Andrea Petkovic, au obţinut 15%, respectiv 12% din voturi.

Totodată, Simona Halep a câştigat şi ancheta pentru lovitura lunii februarie. Un punct câştigat de românca în meciul cu sportiva cehă Daniel Hantuchova, în cadrul turneului de la Dubai, a fost votat de 47% dintre fani.

Halep a fost urmată în acest clasament de poloneză Agnieszka Radwanska, 42%, de rusoaica Ekaterina Makarova, cu 5%, si Alize Cornet, 4%, notează Digi24.

Simona Halep a câştigat, pe 21 februarie, al zecelea trofeu din carieră, al doilea de categorie Premier 5, dupa ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 7-6 (4), pe jucatoarea cehă Karolina Pliskova, locul 18 WTA şi cap de serie numarul 17, în finala turneului de la Dubai. În urma acestui succes, Halep a revenit pe locul 3 WTA.