Acasă Asia Sportivii români pe podium la Campionatele Mondiale Universitare

Sportivii români pe podium la Campionatele Mondiale Universitare

Trăgătorii români au obținut o medalie de argint pe echipe și una de bronz la individual, miercuri, în prima zi a Campionatelor Mondiale Universitare, ce se desfășoară până duminică în orașul Al Ain din Emiratele Arabe Unite, a anunțat Federația Română de Tir Sportiv. În competiția echipelor, România a obținut medalia de argint în proba de pistol liber cu un total de 1612 p, având în componență următorii sportivi: Alexandru Saucă 548 p, Ion Rareș 543 p și Vlad Săcăleanu 521 p. Alexandru Saucă, legitimat la Sportiv Politehnica Iași, și Vlad Săcăleanu, de la Clubul Sportiv Steaua București, sunt antrenați de Ioan Săcăleanu, iar Ion Rareș, de la Clubul Sportiv Universitar Brașov, este antrenat de Cristina Bălan.

Tot în aceeași probă, la individual, Alexandru Saucă a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului, cu un total de 168,8 p, în timp ce Ion Rareș a terminat pe locul 6, cu un total de 111 p.

Acestea au fost primele medalii obținute de tirul românesc după o lungă perioadă de absență de la acest gen de competiție.

În proba feminină de pușcă aer comprimat, Laura Ilie s-a clasat pe locul 18 cu un total de 410,3 p. Laura Ilie, de la Clubul sportiv Dinamo București, este antrenată de Olimpiu Marin.

Echipa României, prezentă la Al Ain, este alcătuită din Laura Ilie – pușcă, Rareș Ion – pistol, Alexandru Săucă – pistol, Vlad Săcăleanu – pistol, Ioan Săcăleanu – antrenor.