24 de copii din Voivodina s-au calificat la faza națională a Competiției...

24 de copii din Voivodina s-au calificat la faza națională a Competiției de Limba Română

Elevi din 11 școli au participat la competiţiile regionale la Limba Română şi cultivarea limbii, organizate Școala Generală “Frăţie și Unitate” din Alibunar (Voivodina, Serbia). Inițial, în competiție fuseseră înscriși copii din 13 școli, însă elevii şcolilor generale din Sân-Mihai şi Ecica nu s-au prezentat. Competiţia este organizată sub coordonarea Ministerului Învăţământului din Serbia și are susținerea Consiliului Naţional al Minorităţii Naţionale Române din Serbia. Testele au fost elaborate de Catedra de românistică din cadrul Facultăţii de Filozofie din Novi Sad. Anişoara Ţăran, coordonatoarea Departamentului pentru Învăţământ al CNMNRS, care a participat la eveniment, a remarcat: „Consiliul Naţional al Minorităţii Române nu are nicio ingerenţă în desfăşurarea competiţiei, dar Departamentul pentru Învăţământ urmăreşte atent activitatea şcolilor româneşti şi susţine ideea de promovare a limbii şi literaturii române. Pentru aceasta, în cadrul Departamentului pentru Învăţământ a fost formată o echipă de traducători care au avut sarcina să traducă testele de verificare din limba şi cultivarea limbii române”. De asemenea, Anișoara Țăran a vorbit despre interesul copiilor pentru competiție și a observat că ”a participat un număr mare de elevi în comparaţie cu anul trecut, ceea ce trebuie să ne bucure pe toţi”.

În baza punctajului acumulat, juriul de specialitate în frunte cu prof. univ. dr. Marina Puia Bădescu a prezentat lista participanţilor care s-au calificat pentru faza republicană a competiției:

Clasa a VII-a:

Georgiana Preda – Ş.G. “Mihail Sadoveanu” Grebenaţ (18,50 puncte)

Sebastian Bogdan – Ş.G. “Žarko Zrenjanin“ Satu Nou (16,25 puncte)

Catarina Tăpălagă – Ş.G. „2 Octombrie” Nicolinţ (14,50 puncte)

Darie Glanda – Ş.G. „Întâi Mai” Petrovasâla (14,25 puncte)

Nelu Penţa – Ş.G. „Întâi Mai” Petrovasâla (14,75 puncte)

Clasa a VIII-a:

Cristina Mic – Ş.G. „Ž. Zrenjanin“ Satu Nou (19,75 puncte)

Stefan Căta – Ş.G. „Întâi Mai” Petrovasâla (19,75 puncte)

Ramona Cotoman – Ş.G. „2 Octombrie” Nicolinţ (19,50 puncte)

Andriana Beca – Ş.G. „Ž. Zrenjanin“ Satu Nou (19,50 puncte)

Nicoleta Mălaimare – Ş.G. „Ž. Zrenjanin“ Satu Nou (19,50 puncte)

Gheorghina Lucreţia Stefan – Ş.G. „M. Sadoveanu” Grebenaţ (18,75 puncte)

Diogen Băbuţ – Ş.G. „Sfântul Gheorghe” Uzdin (18,50 puncte)

Carolina Buzdică – Ş.G. „Ž. Zrenjanin“ Satu Nou (18,25 puncte)

Laura Lelea – Ş.G. „Olga Petrov Radišić“ Vârşeţ (18,00 puncte)

Vasilia Victoria Vărăgean – Ş.G. „Olga Petrov Radišić“ Vârşeţ (18,00 puncte)

Ana-Maria Cizmaş – Ş.G. „Olga Petrov Radišić“ Vârşeţ (17,75 puncte)

Gabriel Penţa – Ş.G. „Întâi Mai” Petrovasâla (17,75 puncte)

Daiana Dragodan – Ş.G. „Olga Petrov Radišić“ Vârşeţ (17,75 puncte)

Dolores Petrovici – Ş.G. „George Coşbuc” Torac (17,50 puncte)

Nicoleta Denisa Roşu – Ş.G. „Frăţie şi Unitate” Alibunar (17,25 puncte)

Andrea Lucici – Ş.G. „Olga Petrov Radišić“ Vârşeţ (17,25 puncte)

Magdalena Cojocar – Ş.G. „2 Octombrie” Nicolinţ (16,25 puncte)

Janeta Roşu – Ş.G. „Frăţie şi Unitate” Alibunar (15,50 puncte)

 Marin Suci – Ş.G. „Mihail Sadoveanu” Grebenaţ (14,50 puncte)

(corespondență de la Ion Mărgan, Săptămânalul Libertatea, Serbia)