Facebook Mail Twitter Youtube
  • Europa
    • Ucraina
    • Republica Moldova
    • Bulgaria
    • Serbia
    • Ungaria
    • Diaspora
  • America de Nord
    • Canada
    • SUA
  • Alte Comunitati
    • America Latina
    • Africa
    • Asia
    • Australia
  • România
  • Analize/Invitați
    • Analize
    • Invitați
  • Interviu
  • Video
Căutați
vineri, 18 iulie 2025
  • Despre noi
  • Colaboratori
  • Parteneri
  • Contact
Facebook Mail Twitter Youtube
TimpRomanesc.ro - E timpul tau! TIMP ROMÂNESC
TimpRomanesc.ro - E timpul tau! TimpRomanesc.ro - E timpul tau!
  • Europa
    • Ucraina
    • Republica Moldova
    • Bulgaria
    • Serbia
    • Ungaria
    • Diaspora
  • America de Nord
    • Canada
    • SUA
  • Alte Comunitati
    • America Latina
    • Africa
    • Asia
    • Australia
  • România
  • Analize/Invitați
    • Analize
    • Invitați
  • Interviu
  • Video
Acasă Alte comunitati ”Inițiativă trilaterală”pentru deminarea Mării Negre
  • Alte comunitati
  • Bulgaria
  • Economic / Social
  • Europa
  • Politic
  • România
  • Stiri

”Inițiativă trilaterală”pentru deminarea Mării Negre

România și Bulgaria deja o fac

De către
A.R.
-
18/12/2023 Data modificata: 18/12/2023
Acțiune
Facebook
WhatsApp

    Turcia, România şi Bulgaria vor semna în ianuarie, la Istanbul, un acord cu privire la un plan comun de îndepărtare a minelor care plutesc în Marea Neagră ca urmare a războiului din Ucraina, a anunțat sâmbătă ministrul turc al apărării, Yasar Guler.

    „Navele noastre de deminare vor efectua patrulări constante până la punctul în care se termină graniţele (maritime) ale României”, a explicat Guler jurnaliştilor.

    În aprilie 2022, Turcia, România şi Bulgaria s-au întâlnit cu oficiali din Georgia, Polonia şi Ucraina pentru a discuta despre anihilarea minelor după invazia Rusiei în Ucraina.

    Miniştrii apărării din cele trei ţări au purtat discuţii despre acest plan şi în cadrul unei reuniuni NATO care a avut loc la Bruxelles în luna octombrie şi apoi la Ankara, luna trecută, lucrând pentru a finaliza iniţiativa.

    Importanța regiunii Mării Negre în cadrul NATO a crescut după Summitul de la Vilnius din luna iulie. De la începutul războiului Rusiei împotriva Ucrainei, țările riverane Mării Negre au descoperit până acum 151 de mine marine.

    Marți, 19 decembrie, unul din cele două distrugătoare cumpărate de România din Marea Britanie trebuie să ajungă la Constanța, iar a doua navă de deminare va intra, cel mai probabil, în dotarea Forțelor Navele Române spre sfârșitul lunii martie. Prima navă a devenit din HMS Blyth  – M270 „Sublocotenent Ion Ghiculescu”, în cadrul unei ceremonii organizată în Scoția în luna septembrie, atunci când a intrat sub pavilion românesc.

    Pe de altă parte, Marea Britanie a anunțat că va transfera Marinei ucraineană două nave pentru depistarea şi distrugerea minelor, în contextul în care înfiinţează o nouă coaliţie de apărare maritimă alături de Norvegia, pentru a contribui la consolidarea operaţiunilor maritime ale Ucrainei.

    Turcia, care are relaţii bune atât cu Kievul, cât şi cu Moscova, colaborează, de asemenea, cu Naţiunile Unite, Ucraina şi Rusia pentru a relansa iniţiativa privind transportul cerealelor ucrainene pe Marea Neagră, din care Moscova a ieşit în vară, dar nu există semne publice de progres în aceste discuţii.

    Andrii Klymenko, șeful grupului de monitorizare al Institutului de Studii Strategice ale Mării Negre, a anunțat că România și Bulgaria au început să curețe de mine traseul noului coridor ucrainean de cereale din Marea Neagră.

    „Grupul de traul minier al Marinei Bulgariei și României a început să trauleze apele Mării Negre în apropierea țărmului Bulgariei pe traseul noului coridor maritim ucrainean. Vecinii noștri de la Marea Neagră demonstrează o perioadă surprinzător de scurtă de la decizia de a crea un grup de mine de mine până la începerea lucrărilor practice”, a scris Klymenko pe Facebook.

    Decizia privind deminarea zonei de apă a fost luată pe 12 octombrie după o întâlnire a reprezentanților Grupului de Contact pentru Apărare a Ucrainei în așa-numitul format Ramstein. Nave speciale au mers la mare pe 16 octombrie. Este vorba despre o navă românească și șase nave bulgare.

    „Este foarte bine că nu se limitează la marea teritorială (zona de 12 mile, „ape teritoriale”) Bulgariei, ci funcționează și în zona adiacentă, pe unde trec rutele noului coridor ucrainean de cereale”, a adăugat Klymenko.

    Miniștrii apărării din Turcia, România și Bulgaria s-au întâlnit la sediul NATO de la Bruxelles pe 12 octombrie. În timpul negocierilor, s-a decis crearea unei inițiative tripartită pentru lupta comună împotriva minelor din Marea Neagră.

    De la începutul invadării Ucrainei de către Rusia, scafandrii militari din România, Bulgaria și Turcia au curățat în mod regulat minele care plutesc în apele lor.

    Blocarea exporturilor de cereale ucrainene, exploatarea căilor maritime și țintirea instalațiilor portuare civile de către Federația Rusă au destabilizat atât piețele regionale, cât și cele globale și amenință securitatea aliaților și partenerilor NATO.

    Într-o audiere care a avut loc în Congresul american în luna octombrie, secretarul de Stat adjunct James O’Brien a afirmat că asigurarea libertății de navigație și restabilirea capacității Ucrainei de a accesa căile comerciale de transport maritim vor stimula economia ucraineană într-un moment vital al războiului. Se estimează că, prin creșterea fluxurilor de transport maritim către și dinspre porturile ucrainene, Ucraina ar putea câștiga până la 20 de miliarde de dolari în PIB și 5-6 miliarde de dolari în venituri fiscale din creșterea accesului.

    Importanța Mării Negre pentru regiune este relevată și în noua Strategie a Departamentului de Stat, care include planuri de creștere a securității regionale, a cooperării multilaterale și a coeziunii strategice.
    Actul de Securitate al Mării Negre din 2023 a fost încorporat în Actul de Autorizare a Apărării Naționale al SUA pentru 2024, ale cărui principii cheie includ cooperarea diplomatică și politică mai profundă între SUA și statele litorale ale Mării Negre prin sprijinirea membrilor NATO și a țărilor candidate, în special Georgia și Ucraina, reziliență energetică îmbunătățită și cooperare sporită în materie de securitate, inclusiv finanțare militară sporită, supraveghere aeriană și exerciții comune de antrenament.

     

     

     

     

    Acțiune
    Facebook
    WhatsApp
      Articolul precedentExerciţiu militar în apropierea regiunii separatiste Transnistria
      Articolul următorINSCOP Research: Percepția referitoare la românii din străinătate. După 10 ani – Comparație percepții 2013 – 2023
      A.R.

      ARTICOLE SIMILAREDE LA ACELAȘI AUTOR

      Afis 194 1
      Cultura / Culte

       „A Temporary Dream of Mirrors” – colaborare româno-germană de artiste la VdBK 1867

      Incendiu franta
      Economic / Social

      Franța: Incendiu de proporţii cu propagare rapidă la Martigues

      Economic / Social

      Din reforma electorală britanică: vot cu cardul bancar și vot de la 16 ani

      Nicusor dan2
      Economic / Social

      Vizita oficială a Președintelui României, Nicușor Dan, în Republica Federală Germania

      Hilde svartdal lunde ionut mosteanu
      Alte comunitati

      Ministrul Moșteanu, încântat de achiziționarea avioanelor F-16 din Norvegia

      Atac cibernetic1
      Economic / Social

      Penurie de alimente din cauza unui atac cibernetic

      Ambasadorul israelian mapn
      Asia

      Consolidarea cooperării româno-israeliene în domeniul apărării

      Int pliant pictori impresionisti. ion andreescu
      Cultura / Culte

      Pictori impresioniști. Ion Andreescu

      Economic / Social

      406 locuri de muncă vacante în Spaţiul Economic European

      iulie 2025
      L Ma Mi J V S D
       123456
      78910111213
      14151617181920
      21222324252627
      28293031  
      « iun.    
      Foto modul lucrator sezonier

      MESAJ DE INTERES PUBLIC

      Platforma naȚionalĂ despre vaccinarea covid 19
      VERIFICĂ TIMPII DE AȘTEPTARE LA FRONTIERĂ

      MESAJ DE INTERES PUBLIC

      Image0 jpeg

      LEGĂTURI UTILE

      • SENAT – COMISIA PENTRU COMUNITĂȚILE DE ROMÂNI DIN AFARA ȚĂRII
      • CAMERA DEPUTAȚILOR – COMISIA PENTRU COMUNITĂȚILE DE ROMÂNI DIN AFARA ȚĂRII
      • MINISTERUL AFACERILOR EXTERNE
      • DEPARTAMENTUL PENTRU ROMÂNII DE PRETUTINDENI
      • MINISTERUL SĂNĂTĂȚII
      • MINISTERUL AFACERILOR INTERNE
      • DEPARTAMENTUL PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ

      Newsletter TIMP ROMÂNESC

      Enter your email address:

      Delivered by FeedBurner

      MESAJ DE INTERES PUBLIC

      Buton nou atentionari

      CAMPANII NAȚIONALE

      Distruge zidul indiferentei

      SERVICII CONSULARE

      Sistemul SOLVIT

      Imagine 2022 01 30 160538

      PARTENERI

      1

      1

      1

      1

      1
      1
      1
      1
      1
      1
      1
      1
      TimpRomanesc.ro - E timpul tau!
      TimpRomanesc.ro este un proiect media dedicat românilor de pretutindeni. Editor: Asociația CENTRU ROMÂN PENTRU INIȚIATIVĂ SOCIALĂ Responsabilitatea juridică în cazul editorialelor/opiniilor/articolelor redactate de invitații permanenți sau invitații speciali aparține în exclusivitate autorilor. Dacă cineva se simte lezat într-un fel de vreun articol, poate trimite un drept la replică care va fi publicat în articolul respectiv. contact@timpromanesc.ro
      Contactați-ne: contact@timpromanesc.ro - tel.0753.937.268
      Facebook Mail Twitter Youtube

      ȘI MAI MULTE ȘTIRI

      Afis 194 1

       „A Temporary Dream of Mirrors” – colaborare româno-germană de artiste la...

      Cultura / Culte 18/07/2025
      Incendiu franta

      Franța: Incendiu de proporţii cu propagare rapidă la Martigues

      Economic / Social 18/07/2025

      Din reforma electorală britanică: vot cu cardul bancar și vot de...

      Economic / Social 18/07/2025

      CATEGORIE POPULARĂ

      • Stiri24131
      • Europa17769
      • Economic / Social13425
      • România12506
      • Evenimente8527
      • Cultura / Culte7967
      © Copyright 2013 - 2023 - TIMP ROMÂNESC, realizat UltraSoft Systems, Editor: Asociația CENTRU ROMÂN PENTRU INIȚIATIVĂ SOCIALĂ
      Translate »
      Administrează consimțămintele pentru cookie-uri
      Folosim cookie-uri pentru a optimiza site-ul dvs. și serviciul nostru.
      Functional cookies Mereu activ
      The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
      Preferințe
      Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
      Statistici
      Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
      Marketing
      The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
      Administrează opțiunile Administrează serviciile Administrează vânzătorii {vendor_count} Citește mai multe despre aceste scopuri
      View preferences
      {title} {title} {title}
      MAI MULTE ARTICOLE
      Afis 194 1
      Cultura / Culte

       „A Temporary Dream of Mirrors” – colaborare româno-germană de artiste la...

      A.R. - 18/07/2025 0
      ICR Berlin susține „A Temporary Dream of Mirrorsˮ, un proiect care, într-un context marcat de crize globale și revizuiri istorice, propune un cadru artistic...